Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownica, która przebywa na urlopie macierzyńskim, może w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego podjąć inną pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej z tym samym lub innym pracodawcą?
W Kodeksie pracy urlegulowano jedynie kwestię związaną z podjęciem pracy podczas przebywanie na dodatkowym urlopie macierzyńskim przez pracownicę.Praca w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego
Praca na urlopie macierzyńskim jest wprawdzie dozwolona, ale tylko wtedy, gdy chodzi o dodatkowy urlop macierzyński. Gdyby bowiem ustawodawca chciał wprowadzić taką możliwość również w zakresie podstawowego urlopu macierzyńskiego, dałby temu wyraz w stosownym przepisie, tak jak to uczynił w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Wymiar urlopu dodatkowego nie może przekraczać połowy pełnego etatu
Kwestia podjęcia pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest wprost uregulowana w Kodeksie pracy. Obowiązujące przepisy art. 1821 § 4 Kodeksu pracy dopuszczają bez dodatkowych ograniczeń wykonywanie przez pracownika w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracy na rzecz pracodawcy, udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
W czasie urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie i zasiłek macierzyński
W takim przypadku pracownik otrzymuje jednocześnie wynagrodzenie za pracę i zasiłek macierzyński. Oba te świadczenia są przy tym wypłacane w wysokościach proporcjonalnych do wymiaru czasu pracy oraz wykorzystywanego urlopu, który udzielany jest tylko na część dnia lub w niektóre dni.
Celem urlopu macierzyńskiego jest odpoczynek i opieka nad dzieckiem
Obowiązujące przepisy nie sankcjonują świadczenia pracy w okresie urlopu macierzyńskiego utratą prawa do zasiłku macierzyńskiego, choć taka sankcja została przewidziana m.in. za niezgodne z celem wykorzystywanie zwolnienia chorobowego. Należy jednak mieć na względzie, że urlop macierzyński powinien polegać co do zasady na nieświadczeniu pracy przez pracownika w celu odpoczynku po porodzie i sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Można podjąć pracę także w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego
Istnieje jednak możliwość podjęcia pracy w czasie urlopu macierzyńskiego (zarówno podstawowego, jak dodatkowego) na podstawie umowy cywilnoprawnej u tego samego lub innego pracodawcy.
Inspektor pracy może skontrolować warunki zatrudnienia
Fakt zatrudnienia w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego może być wnikliwie badany przez inspektora pracy w przypadku kontroli. Kontroli może podlegać zgodność rodzaju umowy (cywilnoprawnej) z warunkami, w jakich jest wykonywana praca.
Umowa cywilnoprawna nie może zastępować umowy o pracę
Jeśli w rzeczywistości praca odpowiada typowemu zatrudnieniu pracowniczemu, pracodawca może się spodziewać zarzutu obejścia stosunku pracy przez umowę prawa cywilnego oraz akceptacji nieprawidłowego wykorzystywania urlopu macierzyńskiego przez pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczyciela który jest zatrudniony na 23/24 w oddziałe przedszkolnym i obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim który kończy cię 24 września 2020 po tym chce przejść na zaległy urlop wypoczynkowy który będzie trwał do 31.12.2020. czy ten nauczyciel może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia chociaż gdy nie ma pełnego etatu gdyż cały czas będzie 23/24?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak wygląda procedura w sytuacji, kiedy dyrektor szkoły zdecyduje się zatrudnić pracownika bez stopnia awansu jako pracownika kontraktowego (ze względu na szczególne osiągnięcia). Czy pracownikowi sporządza się wówczas akt nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego i może on w związku z tym rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego (po upływie wymaganego czasu)?
- Nauczyciel był zatrudniony jako współorganizujący kształcenie ucznia z niepełnosprawnością na pensum 20/20. Ten sam uczeń otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenie specjalnego – upośledzenie w stopniu umiarkowanym. 1. Czy można wprowadzić zajęcia indywidualne dla takiego ucznia (kształcenie specjalne) na większości lekcjach (6 – i są tu prowadzone edukacje zgodnie z ramowym planem dla kształcenia specjalnego), a na 5 pozostałych jest dostosowywany program i ramowy plan nauczania. 2. Jak przekształcić umowę o pracę dla tego nauczyciela – aktualnie ma tylko 3 godziny jako współorganizujący (w klasie z uczniem), pozostałe 15 godzin ma zajęcia indywidualne z tym uczniem – czy z pensum 18? Czy wtedy ma etat łączony 15/18 + 3/20 czyli 18/18 3. Czy należy się dodatek za trudne warunki pracy – na wszystkie godziny, czy tylko na te indywidualne? 4. Dodatkowa godzina zajęć rewalidacyjnych czy traktować ją z pensum współorganizującego, czyli z 20 czy z 18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co mam zrobić w przypadku, gdy nauczyciel nie chce uczyć w pewnej klasie i złożył podanie z prośbą o zmianę nauczyciela? Nie chciałabym tego robić bo to dobry nauczyciel.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W poprzednim roku w wyniku zmian organizacyjnych - przekształcenie szkoły samodzielnej w szkołę filialną - dla jednej z nauczycielek nie było etatu, jednak ze względu na ciążę wypowiedzenie umowy z art. 20 KN było niemożliwe. W związku z tym moje pytania: Czy po roku czasu w związku z arkuszem na nowy rok szkolny 2014/2015 art. 20 KN ma dalej swoją moc prawną co do wypowiedzenia umowy? Czy można wręczyć lub dostarczyć w inny sposób wypowiedzenie umowy o pracę nauczycielce w maju, która w tym czasie przebywa na urlopie rodzicielskim (urlop do listopada)? Czy można zwolnić w tym roku innego nauczyciela (zamiast Pani przebywającej na urlopie rodzicielskim) i zastosować art. 20 KN - po roku czasu od zmian organizacyjnych - przekształcenie szkoły samodzielnej w szkołę filialną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe