Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 stycznia 2022 r. wszedł przepis, iż należy utworzyć obowiązkowy rejestr umów JFSP. Mam pytanie czy do takiego rejestru należy wpisywać umowy o pracę zawarte po 1 stycznia 2022? Czy do tego rejestru będą należeć umowy zawarte na podstawie wygrania przetargu o zamówieniach publicznych? Czy wystarczy taki rejestr stworzony przez nas zamieścić na zakładowej stronie BIP czy należy go wysłać do innej instytucji?
Z dniem 1 lipca 2022 r. wejdzie w życie nowy przepis art. 34a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 305), na podstawie którego zostanie utworzony rejestr umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych. Rejestr będzie stanowił usystematyzowany zbiór informacji o umowach zawieranych przez poszczególne jednostki sektora finansów publicznych i będzie prowadzony w formie systemu teleinformatycznego. Na podstawie art. 34a ust. 9 dane wprowadzają do rejestru umów kierownicy jednostek sektora finansów publicznych. Rejestru nie prowadzi się na stronach BIP.
Przepis art. 34a ustawy o finansach publicznych został dodany ustawą z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 2054), która weszła w życie z 1 stycznia 2021 r.. Na podstawie przepisu szczególnego z ww. ustawy z art. 13 w rejestrze, o którym mowa w art. 34a ustawy o finansach publicznych zamieszcza się informacje o umowach zawartych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Do rejestru, który oficjalnie zostanie uruchomiony z 1 lipca 2022 r. należy zgłosić umowy zawarte po dniu 1 stycznia 2022 r.
Zgodnie z art. 34a ust. 3 ustawy o finansach publicznych informacje zamieszczone w rejestrze umów dotyczą umów, które mogą podlegać udostępnieniu na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2020 r., poz. 2176 oraz z 2021 r., poz. 1598 i 1641). Przepisy art. 5 ust. 1, 2 i 2a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej stosuje się odpowiednio. W rejestrze umów nie będzie się zamieszczać informacji o umowach zawartych w wyniku rozstrzygnięcia zamówień oraz konkursów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129, 1598 i 2054), tj. zamówień, którym nadano klauzulę tajności, lub gdy niezamieszczania informacji o umowie wymaga istotny interes bezpieczeństwa państwa, a także jeżeli zamówienia dotyczą produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi. W rezultacie większość umów zamówień publicznych będzie objęta obowiązkiem przekazania informacji o nich do rejestru.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przeniesienie. Wzory pism w sprawie przeniesienia nauczyciela z art.18 KN (między dyrektorami,organem,decyzja).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do poradni wpłynął wniosek rodzica o edukację domową, natomiast ze szkoły niepublicznej informacja, że dziecko realizuje nauczanie domowe w tej szkole, a jednocześnie jest uczniem szkoły w Niemczech (posiedliśmy informację, że tam przebywa). Rodzic wraz z dzieckiem podczas okresowego pobytu w Polsce odbył wizytę w poradni w celu dopełnienia formalności i badania. Czy poradnia może wydać opinię o braku przeciwwskazań do realizacji obowiązku nauki poza szkołą, czy względy formalne (art 37 Ustawy Prawo Oświatowe) uniemożliwiają wydanie takiej opinii?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli na terenie gminy przy szkołach działają tylko Związki Zawodowe ZNP, czy prawnie do komisji konkursowej na dyrektora szkoły został powołany członek ze związku Solidarności z powiatu? Jak pamiętam nigdy w pracach komisji konkursowej na dyrektora szkoły w tej gminie nigdy nie było członka z Solidarności.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Kto pełni bezpośredni nadzór - pedagogiczny i finansowy nad szkołami przyszpitalnymi? Jaka jest wysokość dotacji na ucznia w szkole przyszpitalnej - jak dla ucznia z orzeczeniem, czy - zwyczajna ? Czy szkoła prywatna może prowadzić szkołę przyszpitalną ? Jeśli tak - gdzie składać dokumenty ? Czy dyrektor szpitala musi wyrazić zgodę, czy wystarczy wniosek do Organu Nadrzędnego ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic dziecka 7-letniego uczęszczającego do oddziału przedszkolnego (szkolna zerówka) prosi o zgodę na odbiór dziecka przez niewiele starsze rodzeństwo. Czy nauczyciel może wyrazić zgodę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe