Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 września 2018 r. zatrudniliśmy nauczyciela w wymiarze 12/18 etatu. Nasza szkoła jest dla niego drugim miejscem pracy, w szkole nr 1 pracuje od roku 2002 i na 1 września 2018 r. otrzymywał tam dodatek za wysługę lat w wysokości 20% (33 lata), a jego etat wynosił 6/18. W sumie nauczyciel w roku szkolnym 2018/19 pracował w dwóch szkołach w łącznym wymiarze 1 etatu. Podczas przyjmowania do pracy przedstawił świadectwa pracy potwierdzające zakończone okresy zatrudnienia przed podjęciem pracy w szkole nr 1 w liczbie 17 lat. 1) Jaki procent dodatku za wysługę nauczyciel powinien otrzymywać w naszej szkole w okresie roku szkolnego 2018/19? Od 1 września 2019 r. zatrudnienie się zmieniło: w szkole Nr 1 – nadal 6/18 w naszej szkole – 13/19 – nauczyciel wskazał ją jako podstawowe miejsce pracy. W sumie nauczyciel realizuje 6/18 + 13/19 = 0,3333 + 0,6842 = 1,017 2) Czy do wysługi należy to traktować jak 1 etat czy jako przekroczenie etatu? 3) Jaki dodatek za wysługę powinien być naliczony nauczycielowi w naszej szkole od 01.09.2019 r.?
Na podstawie § 7 ust. 1 – 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zasadą jest, że nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. Natomiast wyjątkowo nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia. W związku z tym, że w roku szkolnym 2018/2019 nauczyciel w obu szkołach pracował łącznie w pełnym wymiarze zajęć wynoszącym 18 godzin (6/18 + 12/18), każda z nich miała obowiązek uwzględnienia w stażu zakończonego okresu zatrudnienia (17 lat), a więc szkoła nr 2 miała obowiązek wypłacenia dodatku w wysokości 17 % – art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. i § 7 ust. 3 ww. rozporządzenia. Natomiast w roku szkolnym należy najpierw ustalić, czy wymiar zatrudnienia przekracza wymiar pensum, stosując wyliczenia dotyczące tzw. pensum łączonego w przypadku różnych wymiarów zajęć, zgodnie z art. 42 ust. 5c KN: (6+13) / (6/18 + 13/19) = 18,69 zaokrąglone w górę do 19 godzin. Skoro więc wg tych wyliczeń nauczyciel u obu pracodawców realizuje łącznie 19/19 etatu, wymiar zatrudnienia u obydwu pracodawców nie przekracza obowiązującego go wymiaru zajęć i również w tym roku każda ze szkół ma obowiązek uwzględnienia w stażu 17 – letniego okresu zakończonego zatrudnienia i dodatkowo szkoła nr 2 – roczny okres pracy w tej szkole w roku szkolnym 2018/2019; wysokość dodatku w tej szkole wynosi 18%.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 stycznia br. urlop wypoczynkowy nauczycieli sprawujących funkcję dyrektora szkoły wynosi 35 dni. Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie w jakim czasie można udzielić ww. urlopu, czy mogą to być:
- ferie zimowe?
- ferie letnie?
- dni, które są dniami wolnymi (tzw. dni dyrektorskie)?
- dni, które są dniami "administracyjnymi" np. wicedyrektorów?
- itp.
Czy są jakieś wyłączenia konkretnych dni, okresów czasu, gdzie urlop wypoczynkowy nie może się łączyć np. z wakacjami lub innymi terminami?
Proszę o interpretację, gdyż nigdzie wprost przepisy nie wyznaczają konkretnego terminu wykorzystywania urlopu przez ww. osoby, a do planu urlopów taka informacja jest niezbędna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku wynikła niespotykana dla mnie sytuacja. Nauczyciel zatrudniony jest w wymiarze 19/18. Okazało się, że przez pierwsze półrocze nauczyciel ma możliwość dodatkowo uczyć 3 godziny w świetlicy. Z tego wynika, że 3/26 to nadliczbówki. Organ prowadzący poinformował nas, że bez względu na to czy ma już etat z lekcji, uśrednia się go i każda nadliczbówka jest liczona z uśrednienia. Jest to z niekorzyścią dla nauczyciela. Pensum jest również wyższe. Bardzo proszę o pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel informatyki od grudnia 2017 roku do grudnia 2018 roku przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. W czasie tego urlopu zakupił okulary i wystąpił do dyrektora szkoły o zrefundowanie zakupu tych okularów. Czy takiemu nauczycielowi na urlopie należy się zwrot kosztów, tym bardziej że nie wykonuje on żadnych czynności służbowych z wykorzystaniem komputera?
- Ile godzin dziennie powinien pracować w szkole wicedyrektor i kierownik świetlicy? Obecnie mój wicedyrektor (który został po poprzedniczce) twierdzi, że obowiązuje go Karta Nauczyciela i nielimitowany czas pracy. Ponieważ zatrudniony jest jako wychowawca świetlicy, przebywa zatem w szkole 26 godzin tygodniowo.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 lutego 2021 r. zostaje zlikwidowane stanowisko wicedyrektora szkoły, w związku z czym osoba ta wraca na stanowisko nauczyciela i są dla niej godziny (etat + ponadwymiarowe). Osoba ta nabyła już wiek emerytalny i zapytała, czy gdyby napisała podanie o rozwiązanie umowy o pracę z tytułu przejścia na emeryturę, to ma jakąś szansę na otrzymanie odprawy emerytalnej 9-miesięcznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe