Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Wszystko zależy od tego, czy powierzenie funkcji wicedyrektora było na czas określony czy nieokreślony. Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko wicedyrektora na czas...

PORADA PRAWNA

Od dwóch lat pełnię obowiązki wicedyrektora w zespole szkolno-przedszkolnym, do końca sierpnia 2025 roku. Od dnia 1 lutego 2023 r. dyrektor zespołu korzysta z urlopu bezpłatnego, a organ prowadzący powierzył mi pełnienie obowiązków dyrektora od dnia 1 lutego do 31 listopada 2023 r. Czy organ prowadzący słusznie uznał, że w związku z pełnieniem nowej funkcji, po konkursie na dyrektora nie będę pełnić dalej funkcji wicedyrektora? Nikt z tej funkcji mnie nie odwołał. Dodatkowo pojawia się jeszcze kwestia dotycząca ilości oddziałów w przyszłym roku, mamy ich tylko 11. Ponadto pełnię obowiązki dyrektora, a moje wynagrodzenie nie uległo zmianie, czy nie powinnam mieć podwyższonego wynagrodzenia za powierzoną funkcję?

Wszystko zależy od tego, czy powierzenie funkcji wicedyrektora było na czas określony czy nieokreślony. Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko wicedyrektora na czas nieokreślony, a któremu powierzono czasowo pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, nie traci tego stanowiska w związku z powołaniem nowego dyrektora szkoły.

Powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora wicedyrektorowi nie stanowi odwołania wicedyrektora ze stanowiska, przeciwnie formalnie wicedyrektor nadal zajmuje swoje stanowisko a jedynie pełni czasowo obowiązki dyrektora. Wicedyrektor po okresie pełnienia obowiązków niejako „wraca” na swoje dotychczasowe stanowisko ustępując kierowanie szkołą osobie, która obejmuje stanowisko dyrektora.

Jeśli stanowisko wicedyrektora było powierzone na czas określony- po upływie tego czasu powierzenie się kończy. Jeśli nie- w razie likwidacji stanowiska wicedyrektora w szkole należy go odwołać.

Zgodnie z art. 65 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) w placówce, w której zgodnie z ramowym statutem może być utworzone stanowisko wicedyrektora i inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor placówki, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady placówki oraz rady pedagogicznej.

Stanowisko wicedyrektora tworzy się obowiązkowo przy 12 oddziałach. Jeśli jest ich mniej – zgodę na utworzenie stanowiska wicedyrektora musi wydać organ prowadzący. Wobec tego likwidacja stanowiska wicedyrektora jest przypadkiem szczególnie uzasadnionym, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego.

Co do kwestii wynagrodzenia – nie ma obowiązku zmiany wynagrodzenia wicedyrektorowi, który pełni funkcję dyrektora na czas określony.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT