Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zaplanowałam pieniądze na dokształcanie nauczycieli na rok kalendarzowy 2023. W tym roku szkolnym okazało się, że jeden z nauczycieli odchodzi na świadczenie kompensacyjne i w szkole bardzo jest mi potrzebny nauczyciel biologii. Chciałabym dofinansować studia podyplomowe dla tego nauczyciela: I ratę jeszcze w tym roku szkolnym (nie było to wcześniej planowane), mam pieniądze na dokształcanie nauczycieli ale nie na studia podyplomowe. Czy można przerzucić pieniądze np. z doskonalenia rady pedagogicznej na studia podyplomowe, jeśli jest to uzasadnione potrzebami szkoły?
W przypadku samorządowej szkoły dyrektor ma obowiązek ponoszenia środków finansowych zapewnianych przez organ prowadzący na jej prowadzenie zgodnie z planem finansowym szkoły oraz zgodnie z planem organu prowadzącego, który na dany rok przewiduje specjalności i formy finansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, odpowiednio na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2019 r. w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1653 z późn. zm.). Jak wynika z treści pytania, nie przewidziano dofinansowania studiów podyplomowych. Rada pedagogiczna jako organ kolegialny nie może odbywać studiów podyplomowych, a w związku z tym z żadnej z ww. pul środków na doskonalenie rady pedagogicznej nie można przeznaczyć na dofinansowanie studiów podyplomowych pojedynczego nauczyciela. Jeśli miałyby one być finansowane ze środków danej szkoły to najpierw za zgodą organu prowadzącego należałoby zmienić plan finansowy. Ewentualnie dyrektor mógłby na wniosek nauczyciela uzasadniający uzyskanie wykształcenia potrzebami szkoły ubiegać się o uwzględnienie dofinansowania studiów podyplomowych ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli w następnym roku kalendarzowym (§ 4-6 ww. rozporządzenia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie odnośnie do Kryterium V Rezerwy Oświatowej w 2021 r. (dedykowane jest placówkom, które w roku bieżącym doposażyły lub zamierzają doposażyć szkolne pracownie przyrodnicze). Gmina złożyła wniosek na dwie szkoły – obie szkoły otrzymały dofinansowanie: nasza szkoła na 65 tys., a druga na 60 tys. Myślałam, że mogę zakupić pomoce za 65 tys., ale organ prowadzący zadecydował, że nasza szkoła ma zakupić pomoce za 40 tys., a druga szkoła za 85 tys. Czy organ może podjąć taką decyzję? Czy może zmniejszyć przyznaną kwotę na rzecz innej szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór decyzji udzielenia urlopu dla nauczyciela radnego na udział w sesji rady miasta
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Jesteśmy szkołą niepubliczna o uprawnieniach publicznych, czy z dotacji oświatowej możemy płacić za obiady dla najbiedniejszych dzieci ; za stypendium dla dzieci ze 100 % frekwencją/około 150,- zł na semestr gotówką/ ; za tzw. wczasy pod grusza dla pracowników .Czy to zgodne jest z prawem oświatowym dotyczącym dotacji oświatowej.
Pozdrawiam.
Katarzyna Konopka
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak przygotować umowę i angaż dla nauczyciela, dla którego przewidziany jest cały etat? Nauczyciel ma pełnić w przedszkolu funkcję pedagoga specjalnego, ale część godzin ma być przeznaczona na prowadzenie zajęć specjalistycznych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci z orzeczeniem lub opinią, zajęcia rewalidacyjne, terapię ręki, metodę Weronikę Sherborne, TUS. Czy nauczyciel może prowadzić te zajęcia w ramach całego etatu pedagoga specjalnego, czy trzeba to rozbić na godziny pedagoga specjalnego i pozostałe godziny przeznaczyć na te dodatkowe zajęcia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaka powinna być opodatkowana kwota dla dziecka pracownika korzystającego z dofinansowania z ZFŚS?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe