Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z przepisem art.68 ust.1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn.: Dz.U. z 2016r. poz. 1379) nauczyciel może otrzymać urlop płatny i bezpłatny...

PORADA PRAWNA

20 grudnia 2016 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Odmowa udzielenia urlopu bezpłatnego nauczycielowi. Nauczyciel rozwiązał ze mną stosunek pracy, dostał świadectwo, dwa dni później złożył wniosek o urlop bezpłatny.

Zgodnie z przepisem art.68 ust.1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn.: Dz.U. z 2016r. poz. 1379) nauczyciel może otrzymać urlop płatny i bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn. Zastosowany w przepisie tryb przypuszczający „może” oznacza, że podjęcie decyzji w tej sprawie należy do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły.
Urlopu bezpłatnego udziela dyrektor na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Dyrektor nie ma obowiązku udzielenia nauczycielowi urlopu bezpłatnego, jeżeli uzna, że nie pozwala na to tok pracy w szkole.

Nie ma obowiązku odpowiadać na taki wniosek na piśmie. Wystarczy zrobić adnotację na wniosku
( prośbie) pracownika i poinformować go o odmowie. Niekiedy „bezpieczniej” jest jednak wręczyć odmowę na piśmie. Pracodawca nie ma także obowiązku uzasadniać takiej odmowy.

Jest to decyzja uznaniowa dyrektora i nauczycielowi nie przysługuje żadna możliwość odwołania.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że mamy do czynienia z sytuacją, w której nauczyciel po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą występuje do niego z wnioskiem o udzielenie mu urlopu bezpłatnego. Pracodawca, czyli szkoła lub placówka w imieniu której działa dyrektor, nie ma żadnych możliwości stosowania przepisów prawa pracy w stosunku do osób, które rozwiązały z nim stosunek pracy. Proponuję udzielić pisemnej odpowiedzi na złożony wniosek, wyjaśniając że jest on z tego powodu bezzasadny. Można też krótko przypomnieć wnioskodawcy o przyczynach i okoliczności rozwiązania z nim stosunku pracy oraz o jego następstwach prawnych.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT