Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący placówki oświatowe w naszej gminie obniżył od 1 września dodatek funkcyjny i motywacyjny dyrektorom o 50%. Dowiedzieliśmy się o tym podpisując przelew płac nauczycieli. Wcześniej nikt nie rozmawiał z nami o takich posunięciach. Nie przedstawiono nam wymiarów uposażeń i dodatków od 1 września, nie podpisywaliśmy żadnych dokumentów. Jak wygląda to prawnie? Wiemy, że powinniśmy otrzymać trzymiesięczne wypowiedzenie warunków umowy dotyczących dodatku funkcyjnego. Czy obniżenie dodatku motywacyjnego o 50% nie powinno być oparte argumentami. Mamy wyróżniające oceny pracy na stanowisku dyrektora, nie otrzymaliśmy żadnej nagany ani uwagi negatywnej dotyczącej naszej pracy. Jak wygląda sytuacja odwoławcza od takiej decyzji?
Jeżeli dodatek motywacyjny został przyznany do dnia 31 sierpnia 2017 r., od dnia 1 września 2017 r. organ prowadzący mógł go przyznać dyrektorom w niższej wysokości nie stosując wypowiedzenia, ani uprzedzenia i bez podawania uzasadnienia, ponieważ dodatek ten ma charakter uznaniowy. Jeśli natomiast dodatek motywacyjny został przyznany na czas nieokreślony lub na czas określony, który jeszcze nie upłynął, organ prowadzący nie jest uprawniony do jego jednostronnego obniżenia, ponieważ nie jest do tego upoważniony ustawowo w przepisach art. 30 KN, zaś zapłaty różnicy między dodatkiem przyznanym i wypłaconym można dochodzić w trybie powództwa o zapłatę przed sądem pracy. Wyjątkowo, gdyby nie upłynął jeszcze termin obowiązywania ostatnio przyznanego dodatku, a jednocześnie zmianie uległa górna granica dodatku motywacyjnego w regulaminie wynagradzania, a w konsekwencji organ przyznał dodatek w niższej kwocie, dyrektorzy musieliby najpierw otrzymać 3-miesięczne wypowiedzenie (analogicznie art. 42 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak po kolei odbywa się procedura ograniczania etatu nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nasz nauczyciel ukończył w latach osiemdziesiątych jednolite studia magisterskie na kierunku filologia polska (dzienne). Czy dzienne studia 5-letnie wlicza się do stażu pracy, nagród jubileuszowych, spraw emerytalnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany zatrudniony w wygaszanym gimnazjum, któremu organ prowadzący nałożył obowiązek uzupełnienia etatu w innej szkole może odmówić i czy w przypadku odmowy uzupełniania etatu i odmowie przyjęcia ograniczenia zatrudnienia zostanie przeniesiony w stan nieczynny ( lub zwolniony z 6 miesięczną odprawą)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pełniąc funkcję dyrektora z końcem stycznia 2017r. przeszłam na emeryturę. Obowiązki dyrektora powierzono jednemu z nauczycieli z rady pedagogicznej na okres 10 miesięcy. W tym samym czasie pełniący obowiązki dyrektor zaproponował mi pracę na stanowisku n-la przydzielając mu swoje godziny (mamy te same kwalifikacje przedmiotowe). Po miesiącu z powodów rodzinnych nowo powołany dyrektor złożył rezygnację z funkcji. Organ prowadzący zwrócił się w tej sytuacji do mnie z prośbą o przejęcie obowiązków na okres nie dłuższy niż do listopada tego roku i ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora szkoły. Moje pytanie jest następujące. Czy są i jakie ograniczenia prawne dla nauczyciela emeryta pozostającego w stosunku pracy do przystąpienia do konkursu na stanowisko dyrektora w wygaszanym gimnazjum oraz czy ocena pracy ważna do maja 2018 r. będzie uznana przy składaniu dokumentacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny ukończył 4 letnie technikum zawodowe. Ile lat nauki należy mu zaliczyć do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe