Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Placówka pracuje 7 dni w tygodniu tj. internat, ale na zasadach bursy. Moje pytanie brzmi: Czy jeśli nauczyciel pracuje 5 dni w tygodniu np. niedziela, poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, a piątek i sobota ma wolne, zaś w drugim tygodniu pracuje poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i sobota, a piątek i niedziela ma wolne to czy to jest prawidłowy grafik? Zaznaczam, że w tych 5 dniach pracy pracuje pełny etat. Drugie pytanie brzmi: Czy nauczyciela obowiązuje 11 godzinna przerwa tzn. jeśli kończy dyżur o 22.oo, a drugiego dnia zaczyna o 6.00 rano, czy może tak być?
Grafik jest nieprawidłowy, ponieważ co drugi tydzień nauczyciel musi korzystać z 2 następujących po sobie dni wolnych , w tym niedzieli, a więc soboty i niedzieli albo niedzieli i poniedziałku (art. 42c ust. 2 KN).
Czas pracy nauczycieli jest wyczerpująco uregulowany w KN, a więc nie ma wprost zastosowania art. 132 § 1 KP o 11-godzinnym wypoczynku. Teoretycznie nauczyciel może rozpocząć pracę po 8 godzinach odpoczynku, ale takie rozwiązanie nie powinno być regułą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam,
Nauczyciel mianowany wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny w okresie od 5 lipca do 25 sierpnia. Pracuje nieprzerwanie w szkole od 10-ciu lat. Czy mogę mu dać ten urlop. Na jaki przepis się powołać?. Jak mu zapłacić za wakacje i świadczenie urlopowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem w małej szkole podstawowej. W tym roku będą dwie godziny chemii. Zastanawiam się, czy warto pisać pismo do kuratora o zgodę przydzielenia 2 godz. chemii nauczycielowi, który ma skończone studia biologiczne dzienne, przyrodę i geografię, czy jest szansa na uzyskanie zgody od kuratorium?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne po 180 dniach zwolnienia lekarskiego? Czy powinnam skierować go na badania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września zatrudniliśmy nauczyciela na 4/18 etatu, nasza szkoła jest dla niego drugim miejscem pracy. W pierwszym miejscu pracy ma 13/18 etatu, w naszej szkole – 4/18 etatu oraz w trzecim miejscu – 4/18 etatu. W pierwszym miejscu ma płaconą wysługę lat. Co z wysługą lat w naszej szkole? Sumarycznie we wszystkich szkołach nauczyciel ten przekracza etat. Czy wysługa lat przysługuj mu w naszej szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! W ubiegłym roku szkolnym nauczyciel przystąpił do konkursu na stanowisko dyrektora gimnazjum. Konkurs nie został rozstrzygnięty, ale burmistrz mimo to powierzył mu pełnienie funkcji dyrektora tej szkoły na 10 miesięcy. Pod koniec kwietnia br. w szkole pojawiło się zarządzenie tego dyrektora o zwołaniu posiedzenia Rady Pedagogicznej w sprawie wyrażenia opinii o powierzeniu temu dyrektorowi przez burmistrza stanowiska dyrektora gimnazjum na okres pięciu lat szkolnych w trybie art. 36a, ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm.). Czy takie postępowanie burmistrza jest zgodne z prawem? Czy to oznacza, ze burmistrz w takiej sytuacji jak opisana nie musi ogłaszać konkursu na stanowisko dyrektora? Czy Rada Pedagogiczna, która nie widzi współpracy z obecnym dyrektorem, może wyrazić opinię negatywną i czy ma ona wpływ na przedmiotową sprawę? Jak winien wyglądać tryb wyrażenia opinii w przedmiotowej sprawie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe