Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Planuję dokonać okresowej oceny pracy nauczyciela. Chcę jednak dodatkowo zasięgnąć opinii doradcy metodycznego na temat pracy pedagoga. Czy mogę samodzielnie wybrać metodyka? Czy muszę poinformować nauczyciela o udziale przy ocenie jego pracy doradcy metodycznego? Co reguluje pracę metodyka, np. to w jaki sposób sporządza opinię o pracy nauczyciela?
Kwestie związane z uczestniczeniem doradcy metodycznego przy ocenie pracy nauczyciela zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Eduukacji Narodowej w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego.
Udział doradcy metodycznego z inicjatywy dyrektora lub ocenianego nauczyciela
Zgodnie z § 4 tego rozporządzenia dyrektor szkoły zasięga opinii właściwego doradcy metodycznego na temat pracy nauczyciela na wniosek nauczyciela lub z własnej inicjatywy. Jeśli w szkole nie ma takich możliwości, należy zasięgnąć opinii innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego.
Niezależnie od okoliczności opinia ta powinna być wyrażona na piśmie.
Dyrektor ma prawo samodzielnie wybrać doradcę metodycznego
Powyższy przepis nie reguluje jednak kwestii wyboru doradcy metodycznego w celu wyrażenia opinii na temat pracy nauczyciela, co oznacza, że wybór doradcy metodycznego w tym celu zależy wyłącznie do decyzji dyrektora szkoły.
Nie potrzeba zgody nauczyciela na zasięgnięcie opinii u metodyka na temat pracy nauczyciela
Przepisy nie przewidują również konieczności uzyskania zgody nauczyciela na udział metodyka w obserwacji lekcji. Jest to prawo metodyka przygotowującego opinię o pracy nauczyciela.
Praca doradcy metodycznego
Natomiast to, w jaki sposób metodyk będzie pracował, zależne jest od jego metody pracy. Metodyk sporządza opinię, pracując własnymi metodami, w sposób uznany przez niego za właściwy i w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nasza szkoła prowadzona jest przez stowarzyszenie. W umowie przekazującej prowadzenie szkoły stowarzyszeniu jest zapis, że gmina przekazuje dotację w wysokości wydatków ponoszonych przez gminę na jednego ucznia w szkołach tego samego typu prowadzonych przez gminę. Pomimo, że od 1 września doszły klasy 7, dotacja udzielana stowarzyszeniu nie zmieniła się. Nasze pytanie dotyczy tego w jaki sposób uzyskać od gminy informacje nt. wysokości wydatków ponoszonych przez nią na utrzymanie ucznia w szkole prowadzonej prze gminę? Jakie wydatki ponoszone przez gminę powinny być uwzględnione w obliczeniu dotacji przekazywanej stowarzyszeniu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy placówką wychowania pozaszkolnego, nieferyjną. Czy jako taka placówka, dyrektor może ustalić w ciągu roku szkolnego dni wolne zgodnie z rozporządzeniem z dnia 11 sierpnia 2017 roku ( par.5 ) czy tylko ten zapis dotyczy placówek feryjnych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące godzin do dyspozycji dyrektora w gimnazjum: czy dyrektor może zwiększyć ilość godzin na realizację podstawy programowej z danego przedmiotu na okres 3 miesięcy, a później na kolejny przedmiot, podczas realizacji którego nastąpił problem z rytmicznością ze względu na nieobecności nauczyciela? Czy konieczne jest zaplanowanie tej godziny na okres co najmniej jednego semestru?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kilkoro uczniów zrezygnowało z lekcji religii (pisma rodziców) na tydzień przed radą klasyfikacyjną na półrocze.Czy mam rację sądząc,że nie należy ich klasyfikować? Proszę o pilną odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
mam pytanie odnośnie nauczania domowego.
Rodzice złożyli wniosek o spełnienie obowiązku szkolnego poza szkołą (nauczanie domowe) na czas określony tj. od 11.12.2024 - 31.01.2025 r. dla dziecka uczęszczającego do klasy I szkoły podstawowej. Wnioskują o edukację domowa ze względu na wyjazd zagraniczny.
Czy jest możliwe udzielenie ww. zgody na tak krótki termin? Rodzice złożyli oświadczenie, że zapewnią dziecku realizację podstawy programowej. Powinni jeszcze złożyć zobowiązanie, że dziecko przystąpi do egzaminów klasyfikacyjnych - ale w tym przypadku wiadomo, że po 31.01.2025 dziecko będzie już normalnie uczęszczało na zajęcia i nie ma zasadności prowadzenie ww. egzaminów (wg. mojej opinii).
Czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby uznanie nieobecności dziecka, jako nieobecność usprawiedliowiona przez rodziców ww. terminie, niż wydawanie decyzji w sprawie nauczania domowego?
Dziękuję za odpowiedź
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe