Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące godzin do dyspozycji dyrektora w gimnazjum: czy dyrektor może zwiększyć ilość godzin na realizację podstawy programowej z danego przedmiotu na okres 3 miesięcy, a później na kolejny przedmiot, podczas realizacji którego nastąpił problem z rytmicznością ze względu na nieobecności nauczyciela? Czy konieczne jest zaplanowanie tej godziny na okres co najmniej jednego semestru?
W nowym rozporządzeniu przewidziano niejako dwa rodzaje godzin do dyspozycji dyrektora. Pierwsze z nich (wcale nie nazywające się godzinami do dyspozycji dyrektora), przypominające te dawne gddd, to godziny wynikające z różnicy pomiędzy ogólną liczbą godzin przeznaczoną na realizację podstawy programowej (godziny z "ramówki" - 88 h) a liczbą godzin przyznanych w rozporządzeniu na ich realizację - 90 h (29, 30 i 31). Te dwie godziny dyrektor przeznacza na konkretne zajęcia w 3-letnim planie nauczania danej klasy.
Drugi rodzaj godzin do dyspozycji dyrektora, ten właściwy według nowego rozporządzenia, to godziny pozostałe po zrealizowaniu podstawy programowej (zaplanowanej na 32 tygodnie). Te godziny można przeznaczać na różne zajęcia, zarówno na zwiększenie obowiązkowych zajęć, jak i innych rodzajów, np. projektów edukacyjnych. Należy jednak pamiętać, że zmiana rodzaju zajęć nie może pociągać za sobą zmiany wymiaru zatrudnienia nauczycieli w trakcie roku szkolnego, można więc dokonać takich zmian praktycznie tylko w przypadku, gdy nauczyciel, któremu "zabieramy" godziny zatrudniony jest w wymiarze przekraczającym etat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy z nauczycielką zatrudnioną na czas określony od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2022 r. jako nauczyciel współorganizujący kształcenie uczniów niepełnosprawnych w związku z przejściem ucznia do szkoły specjalnej i powierzeniem nauczycielce innych obowiązków zgodnie z jej kwalifikacjami mogę zmienić umowę na czas nieokreślony?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na pytanie, jednak odpowiedź wydaje się nie wyczerpująca więc ponawiam moje pytanie: czy nauczyciel stażysta zatrudniony na czas określony (01.09.2018-31.08.2018) może rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego? Drugie moje pytanie: czy nauczyciel stażysta zatrudniony w szkole na czas 01.09.2018-31.08.2020 r. może zmienić szkołę od 1.09.2019 i w drugiej szkole kontynuować staż?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o informację, czy rzeczywiście, zgodnie z nowymi przepisami, nie ma obowiązku zasięgania opinii rady pedagogicznej dla arkusza organizacyjnego, jedynie związków i KO. Proszę o wskazanie podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, rada pedagogiczna mojej szkoły podjęła uchwałę o wydłużeniu etapu edukacyjnego uczennicy klasy III z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Proszę o wyjaśnienie, co znaczy
zwiększyć proporcjonalnie wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ile to jest godzin.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest siatka godzin w reformie programowej dla liceum ogólnokształcącym oraz profilowanym? Czy jest gdzieś opublikowana?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe