Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Podstawa prawna do rozwiązania stosunku pracy w gimnazjum wygaszanym. Nasze gimnazjum jest samodzielnym gimnazjum i (jako jedyne w mieście) będzie wygaszone z dniem 31-08-2019 r. Z nauczycielem został rozwiązany stosunek pracy z dniem 31-08- 2017 r. z przyczyn organizacyjnych powodujące wygaszenie gimnazjum na podstawie art. 225 ust.1 Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo Oświatowe (Dz.U.z 2017 r .poz.60) oraz spełniła warunki przejścia na emeryturę, w związku z powyższym skorzystała z tego prawa (art. 88 ust. 1a KN, który otrzymał brzmienie w art. 4 pkt. 12 cytowanej ustawy) podkreślam, że art. 227 w/w Ustawy mówi, że nie stosuje się art. 20 ustawy - Karta Nauczyciela do 31.08.2019 r.
Podstawą prawną rozwiązania stosunku pracy z dniem 31.08.2017 r. z nauczycielem wygaszanego gimnazjum jest art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wsprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (odpowiedni ustęp tego artykułu w zależności od zaistniałych okoliczności - przeniesienie w stan nieczynny, propozycja ograniczenia wymiaru etatu).
W przypadku zwolnienia nauczyciela na podstawie art. 225 ust. 1 , 6 , 7 i 10 powyższej ustawy, nauczyciel zachowuje prawo do przejścia na emeryturę tzw. nauczycielską (z art. 88 Karty Nauczyciela). Przepis art. 88 ust. 1a pkt. 2 KN, który daje taką możliwość obowiązuje od 26.01.2017 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole mam nauczyciela zatrudnionego w oddziale przedszkolnym na 11/22 etatu. Czy można go zatrudnić na 8/26 etatu w świetlicy, jako doraźne zastępstwo na przynajmniej 6 miesięcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik szkoły (pomoc kuchenna) jest zatrudniona od sierpnia 2005 r. na czas nieokreślony. Od stycznia 2015 do grudnia 2015 przebywa na urlopie bezpłatnym. W roku 2015 przypada jej nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Czy nagrodę powinnam wypłacić w sierpniu 2015 czy sierpień 2016 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy sprzątaczka w szkole może nalewać zupę z cateringu w stołówce szkolnej? Czy wystarczy samo orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne ? Czy musi mieć badanie na nosicielstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przyjętemu w czasie roku szkolnego na czas nieobecności przysługują wczasy pod gruszą z funduszu socjalnego?
- Jakie przepisy regulują ilość godzin ponadwymiarowych możliwych do realizacji przez dyrektora i wicedyrektora szkoły podstawowej, w odniesieniu do wysokości pensum ustalonego przez organ prowadzący? W przypadku dyrektora szkoły organ prowadzący ustalił obowiązkowe pensum w wysokości 5 godzin, a w odniesieniu do wicedyrektora - 8 godzin. Organ zastrzegł jednocześnie, że w związku ze zniżką godzin, dyrektor i wicedyrektor nie mają prawa do realizacji godzin dydaktycznych, w formie godzin ponadwymiarowych. Czy taka decyzja jest zgodna z prawem?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe