Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Poświadczenie kopii za zgodność z przedłożonym dokumentem. Kto powinien, dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona czy wyłącznie dyrektor szkoły, poświadczać zgodność kopii z przedłożonymi przez pracownika dokumentami w trakcie zatrudnienia (świadectwa pracy, "wyciąg" z KRK, dokumenty potwierdzające wykształcenie / kwalifikacje zawodowe, badania lekarskie, itp.)? Serdecznie proszę o podstawę prawną.
W czasie nieobecności dyrektora z mocy prawa zastępuje go we wszystkich obowiązkach wicedyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący, czyli osoba ta również dokonuje poświadczeń dokumentów – art. 68 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Ponadto dyrektor może udzielić upoważnienia innemu pracownikowi do wykonywania niektórych czynności w czasie jego obecności, np. w zakresie poświadczania dokumentów; w przypadku poświadczonych dokumentów, sporządzanych tylko na użytek wewnętrzny pracodawcy (np. w celu prowadzenia akt osobowych), nie musi znaleźć się na nich adnotacja lub pieczęć „z upoważnienia dyrektora” (art. 31 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak należy prawidłowo rozliczyć dzień za święto przypadające w sobotę (na przykład 11 listopada 2023 r.)? Czy należy ten dzień „oddać” w danym miesiącu kalendarzowym, w którym wypada takie święto czy można oddać go pracownikowi do końca roku kalendarzowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu uzupełniającego za 2014 r. należny się dyrektorowi szkoły, który wykorzystał 14 dni ferii, od 20.07 do 20.08 przebywa na zwolnieniu lekarskim. 21.08. rozpoczyna pracę w ramach przygotowania roku szkolnego? Jeżeli od 18.08. miałby zlecony nadzór nad remontami to czy dni 15,16,17 są dniami urlopu?
Dyrektor wykorzysta łącznie za 2014 rok 6 tygodni i 3 dni urlopu. Urlop uzupełniający, zgodnie z Kartą Nauczyciela, przysługuje za maksymalnie 8 tygodni i tylko za niewykorzystanie urlopu z powodu choroby oraz innych urlopów (poza zdrowotnym), jak również z powodu zlecenia przez organ prowadzący nadzoru nad remontami i inwestycjami lub realizacji innych zadań zleconych. Praca związana z rozpoczęciem roku szkolnego nie mieści się w powyższym wyliczeniu. Zlecenie nadzoru nad remontami od 18.08 nie może mieć miejsca, gdyż do 20.08 dyrektor przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dopiero okres po 20.08 stanowiłby podstawę do urlopu uzupełniającego. Biorąc powyższe pod uwagę, dyrektorowi przysługiwałby urlop uzupełniający w wymiarze 1 tygodnia i 4 dni.
Proszę wskazać które dni policzono jako dni urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka na stanowisku wicedyrektora od 1 września 2022 r. złożyła rezygnację ze stanowiska wicedyrektora z dniem 15 sierpnia 2023 r. oraz rezygnację z pracy w szkole od 1 września 2023 r. W jaki sposób wyliczyć urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, jestem nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, od roku 2009 pracuję w szkole(jest to moja pierwsza praca w oświacie). Mój staż pracy to 2 lata pracy w biurze rachunkowym w pełnym wymiarze czasu pracy i pół roku pracy w gastronomii na 1/2 etatu. Przez 8 lat opłacałam też składki KRUS. Reasumując mam za sobą ponad 10 lat opłacania składek. Moje pytanie: Czy przysługuje mi dodatek za staż pracy(nie chodzi mi tutaj o wysługę lat w oświacie)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola publicznego pracuje na pełny etat. Od 1 września 2015 roku do 31 sierpnia 2016 roku jest na urlopie dla poratowania zdrowia. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługiwał jej za 2015 rok (pracowała od stycznia do sierpnia 2015 roku), oraz jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwał za 2016 rok (będzie pracowała od września do grudnia 2016 roku). Przedszkole jest placówką nieferyjną. W Karcie Nauczyciela nie ma informacji na temat ww. urlopów dla nauczycieli przedszkola.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe