Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownicy niepedagogiczni (sprzątaczki, woźny, kucharka, pomoce kuchenne) w czasie zawieszenia zajęć w związku z korona wirusem muszą świadczyć pracę w szkole. Czy dyrektor może częściowo zwolnić ich z tego obowiązku (mogą pracować krócej tzn. zamiast 8h to 6h)? Co znaczy, że pracownik może być w gotowości do pracy? W jaki sposób będzie obliczone jego wynagrodzenie?
Przed 25 marca 2020 r. dyrektorzy jako przełożeni służbowi mogli zdecydować, z uwzględnieniem zaleceń zdrowotnych i zasad bhp w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, czy pracownicy mieli wykonywać pracę np. w szkole lub zdalnie w domu (czyli poza szkołą), zaś osoby którym nie polecono wykonywania pracy pozostawały w związku z tym w gotowości do jej wykonywania – art. 94 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.).
Na podstawie § 4a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493 ze zm.) w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. następuje ograniczenie obowiązku świadczenia pracy przez pracowników niepedagogicznych na terenie jednostek oświatowych, z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań jednostek z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (lub w inny przyjęty sposób kształcenia) lub gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania tych jednostek. Również od 25 marca 2020 r. niektórzy pracownicy wyjątkowo mogą świadczyć pracę w szkole – ale tylko gdy zaistnieje któryś z ww. przypadków, a pozostałym osobom dyrektor może polecić wykonywanie pracy zdalnie np. w domu (gdy jest to możliwe) lub w braku powierzenia zadań do wykonania będą pozostawały w gotowości do pracy, gdy nie ma dla nich zadań do wykonania.
Za dni lub godziny wykonywania pracy w siedzibie szkoły lub w sposób zdalny przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę (art. 80 KP). Z kolei za dni lub godziny nieprzepracowane w związku z pozostawaniem w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie za przestój na podstawie art. 81 § 1 KP. Wynagrodzenie za przestój obejmuje jedynie wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny, gdy został przyznany w regulaminie wynagradzania na danym stanowisku (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lutego 2018 r., I PK 347/16).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 10-letnie dziecko mieszka na stałe z rodzicami za granicą – wszyscy mają obywatelstwo polskie. Od września dziecko będzie przebywało czasowo w Polsce z dziadkami i tutaj chodziło do szkoły podstawowej – rodzice pozostaną za granicą (przyjadą tylko w celu zapisania dziecka do szkoły). Jakie dokumenty są niezbędne w takiej sytuacji? Czy wystarczy pełnomocnictwo rodziców udzielone dziadkom do sprawowania opieki nad ich dzieckiem w czasie pobytu w kraju?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zasady obowiązują przy zawieraniu umowy na wynajem pomieszczeń szkolnych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy obecne przepisy nakazują wyznaczenie miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej na terenie placówki oświatowej? Czy wystarczy tylko miejsce obok przedszkola wyznaczone przez gminę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób właściwie zorganizować przewóz i opiekę nad uczniem, gdy reprezentuje on szkołę w konkursie zewnętrznym w innej miejscowości. Jak formalnie zorganizować transport?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzice mogą kupić z własnej inicjatywy, (dobrowolnie) dodatkowe ćwiczenie dla dziecka, zbiór zadań itp.?
Czy rada rodziców lub inny podmiot może podarować dziecku dodatkowe ćwiczenie, itp.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe