Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1) Zgodnie z art. 186 kodeksu pracy, wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop ten jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego,...

PORADA PRAWNA

24 sierpnia 2016 Kadry

Pracownik administracji złożył wniosek o urlop wychowawczy. 1. W ciągu jakiego okresu pracodawca musi udzielić takiego urlopu? 2. Czy w czasie urlopu wychowawczego pracownik może pracować w innej instytucji w wymiarze do ½ etatu? 3. Jakie są procedury ewentualnego powrotu pracownika do pracy? Ile wcześniej pracownik musi złożyć pracodawcy informację o powrocie do pracy? 4. Jaką najlepiej zawrzeć umowę o pracę z pracownikiem, który będzie go zastępował czy to będzie umowa o pracę na zastępstwo czy na czas określony. Jaki wpisać zapis ad. okresu zatrudnienia na umowie, czy to ma być np. do czasu powrotu Joanny Kowalskiej z urlopu wychowawczego?

1) Zgodnie z art. 186 kodeksu pracy, wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop ten jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach, na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku.

2) W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

3) Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
a) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
b) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

4) Z zastępującym pracownikiem należy zawrzeć umowę na czas określony. Po ostatnich zmianach w prawie pracy, w umowie o pracę na czas określony określa się cel zawarcia takiej umowy przez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach zawarcia umowy na czas określony. W razie wcześniejszego powrotu pracownika z urlopu wychowawczego, umowę zawartą w celu zastępstwa można wypowiedzieć.
Na podstawie art. 36 § 1 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT