Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi do maja br. przepracował 10 lat (włączając naukę w technikum). Ile dni urlopu przysługuje mu w tym roku? Do kiedy pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop z poprzedniego roku?
Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat wynosi 26 dni (art. 154 kodeksu pracy).
Zgodnie z art. 158 KP, pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.
Kodeks pracy nie przewiduje proporcjonalności zwiększonego wymiaru urlopu w przypadku nabycia prawa do wyższego wymiaru w trakcie roku kalendarzowego. Oznacza to, że pracownikowi od maja 2017 roku przysługuje 26 dni urlopu. Przed datą nabycia tego prawa mógł skorzystać z maksymalnie 20 dni. Jeżeli je wykorzystał, to przysługuje mu jeszcze 6 dni urlopu uzupełniającego w 2017 roku, a jeżeli jeszcze nie korzystał z urlopu - całe 26 dni.
Zaległego urlopu za 2016 rok pracownikowi należy udzielić najpóźniej do 30 września 2017 r. - art. 168 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest zatrudniony w dwóch szkołach, łącznie na mniej niż etat, ale więcej niż pół etatu. Jak powinna wyglądać procedura wystawiania oceny dorobku zawodowego w takim przypadku? W jakim stopniu dyrektor szkoły prowadzącej staż nauczyciela może korzystać z opinii rady rodziców drugiej szkoły oraz dyrektora drugiej szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytania dotyczące rozliczenia kosztów, jakie ponoszą nauczyciele na przejazd na zajęcia lekcyjne, w związku z nauczaniem indywidualnym. Uczennicy klasy II gimnazjum, zamieszkałej w obwodzie szkoły, w odległości 13 km od siedziby szkoły przyznano nauczanie indywidualne do końca roku szkolnego. W związku z tym nauczyciele dojeżdżający prywatnymi samochodami na zajęcia indywidualne i wracający po ich zakończeniu do szkoły pokonują trasę o długości 26 km. 1.Czy dyrektor szkoły jest zobowiązany pokryć koszty przejazdu prywatnym środkiem transportu, jeśli nauczyciel nie ma możliwości dojazdu na zajęcia środkami komunikacji autobusowej lub kolejowej? 2.Czy podstawą rozliczenia jest wystawienie nauczycielowi delegacji na przejazd? 3.Czy dyrektor powinien potwierdzić na delegacji obecność nauczyciela w danym dniu na zajęciach?
- Pracownica administracyjna zatrudniona jest na pół etatu na czas nieokreślony. 29 czerwca 2019 r. poszła do szpitala, 1 lipca urodziła martwe dziecko w 10. tygodniu ciąży. Otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 29.06.2019 r. do 10.07.2019 r.
Od 11.07.2019 r. do 31.07.2019 r. pracowała. Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe wystawiono 12.07.2019 r. 01.08.2019 r. pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni od 01.07.2019r. Bardzo proszę o poradę, jaką decyzję podjąć w takiej sytuacji.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w naliczeniu stażu nauczycielce. Była zatrudniona (co wynika ze świadectwa pracy) od 01.02.2013 r. do 31.08.2013 r.
04.08.2013 r. urodziła, więc przeszła na zasiłek ZUS. Pracę w szkole podjęła 01.09.2014 r. na czas określony do 30.06.2015 r. Umowa została przedłużona do dnia porodu. Urodziła 14.07.2015 r. Przebywała na zasiłku ZUS. Pracę podjęła 01.09.2016 r. i odtąd nie ma przerwy w pracy. Proszę też o wskazanie, jakie dokumenty są potwierdzeniem przebywania na urlopie macierzyńskim, czy przebywania na zasiłku ZUS.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mojej szkoły jest od tygodnia na L4 w związku z zagrożoną ciążą (początek ciąży).Należy przypuszczać, że ten stan będzie trwał do porodu czyli do polowy października br.a później macierzyński i ekwiwalent za urlop. Od 01 kwietnia br. chcę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Proszę mi powiedzieć jaką umowę mogę przygotować za owo zastępstwo zakładając, że zwolnienia lekarskie będą przynoszone co pewien czas zachowując ciągłość. Co z urlopem w czasie wakacji, czy w tym czasie również musi być ciągłość zwolnień lekarskich?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe