Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik szkoły jest zatrudniony na dwóch odrębnych umowach: jako pracownik administracji oraz jako nauczyciel. Pracownicy występują do Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z wnioskami o przyznanie zapomogi. Czy pracownik pracujący na dwóch odrębnych umowach może wystąpić z dwoma wnioskami o przyznanie dwóch zapomóg jednej jako nauczycielowi jednej jako pracownikowi administracji?
Zawarcie dwóch umów z jednym pracownikiem nie powoduje, że świadczenia z ZFŚS w szkole będą przysługiwały mu podwójnie. Pracownik zatrudniony na dwie umowy w szkole ma prawo do korzystania ze świadczeń z ZFŚS na takich samych zasadach, jak każdy inny pracownik placówki, zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 923).
Pracownicy i ich rodziny należą do osób ustawowo uprawnionych do korzystania z funduszu socjalnego. Status pracownika ma każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru i spółdzielczej umowy o pracę Bez znaczenia przy tym jest:
- rodzaj umowy łączącej pracownika ze szkołą (takie same prawo do świadczeń z ZFŚS ma pracownik zatrudniony na zastępstwo, jak nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania),
- wymiar etatu,
- staż pracy w danej szkole itp.
Bez względu na to, czy pracownika łączy jedna czy dwie umowy ze szkołą, prawo do świadczeń z ZFŚS jest jedno, takie samo dla wszystkich pracowników.
Nauczyciel pracujący także na stanowisku niepedagogicznym będzie miał prawo do świadczenia z ZFŚS tylko raz.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel rozpoczął naukę w przyzakładowej szkole zawodowej jako młodociany 1 września 1983r. Szkołę ukończył w czerwcu 1986r. i tegoż roku rozpoczął naukę 1 września 1986r. w Technikum budowlanym – dziennym. Będąc uczniem mieszkał z rodzicami na wsi i pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Technikum Budowlane ukończył w 1989r i rozpoczął prace 1 września 1989r. w Przedsiębiorstwie budowlanym jako instruktor praktycznej nauki zawodu pracując do 31 sierpnia 1995r. 1 września 1995r rozpoczął prace w Zespole Szkół budowlanych jako nauczyciel zajęć praktycznych i pracuje obecnie dalej. Od początku życia na stale zamieszkuje w domu rodzinnym i przejął gospodarstwo rolne rodziców w 2001r. Ma zatrudnienie od 15 roku życia w szkole zawodowej jako młodociany i w okresie nauki w technikum pomagał rodzicom w gospodarstwie którego następnie stał się jego właścicielem. Proszę wyliczyć staż pracy na dzień 30.09.2014r. oraz staż pracy pedagogicznej. Proszę podać kiedy nauczyciel powinien otrzymać jubileusz 30- lecia pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli pomoc nauczyciela dostarczyła zaświadczenie lekarskie informujące o tym, że nie może dźwigać to czy dyrektor powinien skierować pracownika do lekarza medycyny pracy by wydał zaświadczenie, że może zajmować to stanowisko?
- Proszę o pomoc w wyliczeniu urlopu przysługującemu nauczycielowi zatrudnionemu od 1 lutego 2020 roku do 26 czerwca 2020 roku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę w sprawie nauczycielki, która nie zgadza się z zastosowanym przez kadrową zapisem odnośnie obliczenia stażu pracy. Nauczycielka pracowała w kilku różnych miejscach, przez kilka miesięcy była bezrobotna. Wszystkie te okresy pracy zostały wprowadzone przez kadry. Dylemat dotyczy jednego roku, w którym pani w jednym zakładzie pracy wzięła urlop bezpłatny (szpital, tam była pielęgniarką), w tym samym czasie pracowała w szkole jako nauczycielka. Kiedy kadrowa podsumowała lata pracy nauczycielki odjęła rok (konkretnie 295 dni) od całości stażu pracy nauczycielki. Wychodzi na to, że mimo, że pracowała w 2015 roku w szkole, a w tym samym czasie była na urlopie bezpłatnym w szpitalu – ten rok całkowicie jej się nie liczy do lat pracy? Czy taki stan rzeczy jest zgodny z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest w placówce feryjnej na czas określony od 1.09.2015 do 31.08.2018. W okresie od 1.10.2016 do dnia porodu tj. do 13. 05.2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od 14.05.2017 - 14.05.2018 na urlopie rodzicielskim. Nie wykorzystała urlopu w 2017 roku, więc przysługuje jej urlop uzupełniający 8 tygodni. Czy w związku z wygaśnięciem stosunku pracy z dniem 31.08.2018 przysługuje jej urlop również w wymiarze 8 tygodni za 2018 r, czy proporcjonalny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe