Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W treści art.10 ust.7 KN występuje zapis „w tym w trakcie roku szkolnego”. Czy jest to przesłanka, która nakazuje dyrektorowi zawarcie umowy z nauczycielem, który zostaje zatrudniony np. od dnia 6 lutego na czas określony? Nie jest to zastępstwo ani potrzeba wynikająca z organizacji nauczania, nauczyciel przeszedł na emeryturę i ponownie zostaje zatrudniony. Jaki powinien być rodzaj umowy: na czas określony na pełen etat do dnia zakończenia zajęć czy na podstawie mianowania (spełnia warunki)?
Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Jeśli nie jest to zastępstwo, to zatrudnienie nauczyciela w trakcie roku szkolnego, uzasadniające umowę na czas określony musi być zatrudnieniem w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania.
W wyroku z dnia 5 wrzesień 1997 r. (sygn. akt I PKN 226/97) Sąd Najwyższy wyjaśnił, że „pojęcie «organizacja pracy nauczyciela», której potrzeby mogą uzasadniać zatrudnienie na czas określony [...], należy odnieść do zasad funkcjonowania szkoły (liczba klas, rodzaj przedmiotów, liczba godzin lekcyjnych, liczba etatów, czas nauczania poszczególnych przedmiotów, zmianowość pracy szkoły), a nie do wykształcenia czy umiejętności nauczyciela”. Przeciwne stanowisko Sąd Najwyższy wyraził w wyroku z dnia 19 stycznia 1998 r. (sygn. akt I PKN 487/97) w którym podniósł, że „warunki organizacji nauczania, umożliwiające zawarcie z nauczycielem umowy terminowej, nie dotyczą organizacji szkoły”.
Jeśli więc potrzeba zatrudnienia nauczyciela wynika z organizacji nauczania – można zatrudnić nauczyciela na czas określony. Jednak samo zatrudnienie w trakcie roku szkolnego nie jest wystarczające do tego typu umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Publiczna branżowa szkoła I stopnia prowadzona przez ZDZ w Krakowie odprowadza składki od nauczycieli i emerytów na fundusz socjalny. Środki na fundusz socjalny są odprowadzane z subwencji oświatowej otrzymywanej od starostwa. Czy środki emerytów powinny być naliczone z subwencji oświatowej czy z ZUS? W razie braku pieniędzy z subwencji co dzieje się z funduszem socjalnym? Co z funduszem socjalnym dla emerytów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W następnym roku szkolnym chciałabym w szkole wprowadzić dziennik elektroniczny jednak z braku środków finansowych na zakup nowych komputerów chciałabym je wydzierżawić lub wyleasingować od firmy zewnętrznej. Czy jako dyrektor szkoły mogę podpisać umowę dzierżawy lub leasingu z taką firmą? Czy jest to zgodne z literą prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani sprzątająca w szkole zachorowała i od 3 listopada przebywa na L4. Inne panie sprzątaczki pracujące w szkole zostały wysłane do wykonania prac, aby w szkole było czysto. Po dwóch tygodniach wystąpiły z szeregiem problemów i próśb, aby szukać nowego pracownika. Aby wynagrodzić im wykonywaną dodatkową pracę, przyznałem 10% dodatku od 29 listopada do poborów zasadniczych, do czasu powrotu chorej sprzątaczki. Obowiązujący regulamin przewiduje takie rozwiązanie pod warunkiem posiadanych środków. Na zabezpieczenie środków uzyskałem zgodę od organu, choć ich nie miałem. Chora sprzątaczka wróciła do pracy 6 grudnia. Czy za tydzień mogę wypłacić dodatkowe 10%? Czy moje działania są prawidłowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ukończyła w 1999 r. dwuletnie Pomaturalne Studium Bibliotekarskie i uzyskała tytuł zawodowy "Bibliotekarz". W 2002 r. ukończyła studia wyższe zawodowe na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii, a w 2004 r. ukończyła studia wyższe magisterskie uzupełniające na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii. Ponadto nauczycielka ma ukończone studia podyplomowe "Oligofrenopedagogika". Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy nauczycielka posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w szkole podstawowej i gimnazjum? (podczas ostatniej kontroli kuratorium na początku 2017 r. wizytator stwierdził, że nauczycielka nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska bibliotekarza w szkole podstawowej i wydał zalecenie, aby zatrudnić nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje).
- Jesteśmy szkołą niepubliczną i zatrudniamy nauczyciela na 28/24 etatu. Pracujemy na kodeksie pracy. Jaki powinien być prawidłowy zapis tego wymiaru w umowie i zapis godzin ponadwymiarowych? Czy prawidłowy byłby zapis wymiaru: "cały etat (w tym 24 godziny dydaktyczne, 4 godziny ponadwymiarowe, 12 godzin do dyspozycji dyrektora)"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe