Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracuję w przedszkolu gminnym, w ferie zimowe w lutym miałam wolne. W marcu pani kurator poinformowała dyrektora, iż nasze przedszkole będzie placówką feryjną - więc dyrektor zaproponował wliczenie czasu wolnego z okresu ferii do urlopu wypoczynkowego w zamian za to muszę pracować w lipcu. Gdybym była poinformowana o zmianie systemu pracy wcześniej wolałabym pracować lutym, a wakacje mieć wolne. Czy dyrektor może nakazać odbiór UW w miesiącu lutym?
Przedszkole jest placówką nieferyjną, a zatrudniony w nim nauczyciel korzysta z urlopu w wymiarze 35 dni roboczych w terminach ustalonych w planie urlopów lub indywidualnie uzgodnionych z dyrektorem – § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, Dz.U. z 2017 r., poz. 649 ze zm., art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 163 § 1 i § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Kurator oświaty nie ma żadnych uprawnień do zmiany charakteru przedszkola na placówkę feryjną, ani nie decyduje o terminach urlopów nauczycieli przedszkola. Jeśli w lutym nauczycielowi nie został udzielony urlop wypoczynkowy, a w związku z przerwą w zajęciach dydaktycznych nauczyciel realizował inne obowiązki służbowe wymienione w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 KN, okres pracy nie może być potraktowany jako wykorzystanie urlopu, który nie został nauczycielowi udzielony na zasadach określonych w art. 64 ust. 3 KN i art. 163 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakiś czas temu pytałem Państwa w tej dokładnie sprawie. Byłem jednak nieścisły w nazewnictwie. Pytałem bowiem o koło związkowe a nie o grupę. Zatem ponawiam zapytanie, czy dwie panie (nota bene siostry bliźniaczki), które założyły sobie w szkole "grupę związkową" (Międzyzakładowa Organizacja Związku Zawodowego "Oświata") i uczyniły się przewodniczącą i jej zastępczynią, rzeczywiście podlegają związkowej ochronie przed ewentualnym zwolnieniem? Jesteśmy dużą szkołą, w której działa ZNP i Solidarność Oświatowa, obydwie organizacje mają wielu członków. Wspomniane Panie koło związkowe założyły, gdyż są w grupie nauczycielek potencjalnie zagrożonych zwolnieniem z przyczyn organizacyjnych. Czy każdy może tak postąpić i związać pracodawcy ręce czyniąc się "nietykalnym"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z dniem 01 września 2018 r. został powołany na stanowisko w-ce dyrektora. Czy w związku z powyższym przysługuje mu urlop wypoczynkowy proporcjonalny do zatrudnienia na tym stanowisku w 2018 r. z wymiaru 35 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 1 września 2010 r. do 30 czerwca 2011 r.
Na czas jego nieobecności została zawarta umowa na czas zastępstwa na okres od 1 września 2010 r. - z adnotacją w umowie, że została ona zawarta na czas określony, obejmujący okres usprawiedliwionej nieobecności Pani …, spowodowanej przebywaniem na urlopie dla poratowania zdrowia. Szkoła jest placówką feryjną.
Nauczycielowi, który został zatrudniony na zastępstwo będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Czy prawidłowym jest następujące wyliczenie dni niewykorzystanego urlopu do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego?
56 dni – 14 dni (ferie zimowe) = 42 dni – 8 dni (okres od 23.06.2011 do 30.06.2011)
= 34 dni niewykorzystanego urlopu
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na poniższe pytania. Dla ułatwienia podzieliłam je na 3 problemy.
1. Problem - świadczenie rehabilitacyjne.
Nauczycielka przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym od 23.12.2014 do 17.12.2015. W tym okresie rachuba wypłacała jej dodatek za wysługę lat.
1) Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego zalicza się do stażu pracy przy obliczaniu dodatku za wysługę lat oraz przy nagrodzie jubileuszowej?
2) Czy za okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje urlop uzupełniający?
2. Problem urlop bezpłatny na studia magisterskie.
Studiująca nauczycielka przedszkola zatrudniona w pełnym wymiarze godzin świadcząca pracę od poniedziałku do piątku była zmuszana brać urlop bezpłatny w ilości łącznie 12 dni w trakcie trzech semestrów. Czy w związku z tym te 12 dni powinno się odliczyć ze stażu pracy przy wyliczaniu dodatku za wysługę lat oraz przy nagrodzie jubileuszowej.
Nauczycielka uczęszczała na studia magisterskie (nie miała skierowania ze szkoły).
Nauczycielka odchodzi na rentę i te 12 brakujących dni może spowodować, że nie otrzyma nagrody jubileuszowej.
3. Problem - naliczanie środków na ZFŚS dla pracujących emerytów
Zatrudniam w szkole byłe pracownice tutejszej szkoły pobierające obecnie emeryturę, tj.:
- sekretarza szkoły w wymiarze 3/8 etatu
- nauczyciela bibliotekarza na 4/30 etatu
1) Czy dział planowania powinien naliczyć środki na ZFŚS na ww. pracownice tak, jak oblicza się na pracowników czy tak, jak na emerytów.
2) Czy przy wypłacie świadczeń z ZFŚS powinnam te pracownice umieścić na liście wypłat dla pracowników czy emerytów. Dotychczas sekretarz szkoły pobierała świadczenia takie jak "wczasy pod gruszą" oraz bony jako emerytka czyli nieopodatkowane. Nauczycielka natomiast pobierała proporcjonalne do etatu świadczenie urlopowe - opodatkowane, a dofinansowanie do wypoczynku oraz bony jako emerytka nieopodatkowane.
Ostatnio pracownica działu socjalnego zwróciła mi uwagę, że świadczenia wypłacane zatrudnionym emerytom należy opodatkować.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka angielskiego pracuje w dwóch szkołach po 15 godzin w każdej. Problem w tym, że ja zwiększam ilość godzin do 17-tu. Jak zmienić umowę, jeśli ma ją zawartą na czas nieokreślony i jest nauczycielem mianowanym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe