Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracuję w szkole podstawowej na 6/18. Ile godzin karcianych muszę wypracować? Nauczyciel ma indywidualne nauczanie i musi dojechać do ucznia ok 12 km. Czy powinien dostać zwrot kosztów podróży(delegację)?
Liczbę godzin "karcianych" dla nauczycieli niepełnozatrudnionych oblicza się proporcjonalnie do wymiaru etatu w stosunku do półrocznego okresu rozliczeniowego (art. 42 ust. 3b Karty Nauczyciela). Oznacza to, ze przy np. 19 tygodniach pracy w I półroczu, nauczyciela pełnozatrudnionego obowiązuje 38 godzin. Nauczycielowi zatrudnionemu na 6/18, nalezy obliczyć wymiar godzin w następujący sposób:
6/18 x 2 x 19 = 12,67 albo 6/18 x 38 = 12,67
Przepisy oświatowe nie regulują kwestii dojazdu nauczyciela do domu ucznia nauczanego indywidualnie. Możliwe są dwa rozwiązania:
1. jeżeli nauczyciel nauczanie indywidualne w domu ucznia ma wpisane w umowie o pracę/akcie mianowania, wówcas w tym dokumencie, jako miejsce świadczenia pracy określa się dom ucznia (adres) i nie ma mowy o zwrocie jakichkolwiek kosztów dojazdu,
2. jeżeli godziny nauczania indywidualnego przydzielone zostały nauczycielowi zatrudnionemu w szkole (w umowie ma wpisane miejsce wykonywania pracy - szkoła ... w miesjcowości...), a nauczanie indywidualne odbywa się w innej miejscowośći, wówczas dyrektor wystawia nauczycielowi delegację i na jej podstawie dokonuje zwrotu kosztów przejazdu (art. 77 5 § 1 Kodeksu pracy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie przepisy regulują ilość godzin ponadwymiarowych możliwych do realizacji przez dyrektora i wicedyrektora szkoły podstawowej, w odniesieniu do wysokości pensum ustalonego przez organ prowadzący? W przypadku dyrektora szkoły organ prowadzący ustalił obowiązkowe pensum w wysokości 5 godzin, a w odniesieniu do wicedyrektora - 8 godzin. Organ zastrzegł jednocześnie, że w związku ze zniżką godzin, dyrektor i wicedyrektor nie mają prawa do realizacji godzin dydaktycznych, w formie godzin ponadwymiarowych. Czy taka decyzja jest zgodna z prawem?
- Przedszkole niepubliczne jest prowadzone przez spółkę składającą się z 2 osób. Jako dyrektor zatrudniona jest osoba z wykształceniem pedagogicznym, która ma płacone wynagrodzenie z dotacji.
Czy osoby prowadzące przedszkole mogą sobie płacić wynagrodzenie z dotacji?
Czy istnieje taka możliwość? Jakie zapisy czy oświadczenia w regulaminie, statucie są potrzebne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu, które obowiązuje od 01. 01. 2016 r. a dotyczącym komisji rekrutacyjnej jest mowa o co najmniej trzech przedstawicielach rady pedagogicznej, ale jeżeli nie będzie takiej możliwości, wtedy można do komisji powołać przedstawicieli organu prowadzącego. Czy sekretarz szkoły może być powołany do komisji rekrutacyjnej ? Czy trzeba zgłaszać do organu prowadzącego prośbę o uzupełnienie składu komisji. Czy wystarczy zgłosić "zapotrzebowanie" wraz z wyjaśnieniem? Mam nadzieje ż e takiej potrzeby nie będzie, ale muszę przygotować się na wszelkie możliwości.
- Czy dyrektor może zatrudnić nauczycielkę języka polskiego (ukończyła filologię polską), będącą obecnie na drugim semestrze studiów podyplomowych z pedagogiki na etacie pedagoga szkolnego w liceum ogólnokształcącym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ma umowę o pracę do 31.08.2014 r. i zaczyna nową umowę o pracę 01.09.2014 r. musi mieć aktualne zaświadczenie o niekaralności? Proszę o szybką odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe