Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przedszkole niepubliczne jest prowadzone przez spółkę składającą się z 2 osób. Jako dyrektor zatrudniona jest osoba z wykształceniem pedagogicznym, która ma płacone wynagrodzenie z dotacji. Czy osoby prowadzące przedszkole mogą sobie płacić wynagrodzenie z dotacji? Czy istnieje taka możliwość? Jakie zapisy czy oświadczenia w regulaminie, statucie są potrzebne?
Z dotacji może pobierać wynagrodzenie jedynie taka osoba prowadząca będąca osobą fizyczną, która w prowadzonym przez siebie przedszkolu wykonuje pracę bezpośrednio na rzecz dzieci, związaną z realizowaniem zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych – np. nauczyciel, specjalista (z zakresu kształcenia specjalnego, pomocy psychologiczno – pedagogicznej, wczesnego wspomagania rozwoju, pedagog lub psycholog przedszkolny, itp.), dyrektor, wicedyrektor świadczący pracę na rzecz uczniów (art. 35 ust. 1 lit. a ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 17). Jeśli statut przedszkola przewiduje stanowisko jednego dyrektora to tylko jedna osoba fizyczna może pobierać wynagrodzenie. Jeśli zaś druga osoba prowadząca nie pełni statutowej funkcji lub nie zajmuje stanowiska związanego z realizowaniem zadań dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczych to nie może pobierać wynagrodzenia z dotacji. Decyduje rodzaj faktycznie realizowanych zadań na rzecz uczniów, a nie zapisy w wewnętrznych regulacjach przedszkola, poza postanowieniami statutów o organach przedszkolnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony chce złożyć wypowiedzenie w dniu 7 lipca. Czy dyrektor szkoły może się nie zgodzić na rozwiązanie z nim umowy o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyplomowany nauczyciel j. angielskiego zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin na czas określony (1 rok) wymusza na dyrektorze kolejną umowę na czas nieokreślony. Wyraził się, że traktuje się go tutaj jak "lumpa" i dostaje kolejną śmieciową umowę. Mimo to podpisał kolejną umowę na czas określony (1 rok) również w pełnym wymiarze godzin, ale straszy sądem i zapisuje się do związków zawodowych. Czy dyrektor ma obowiązek podpisać z nim kolejną umowę na czas nieokreślony? Czy wygasająca umowa po prostu rozwiązuje stosunek pracy, a dyrektor nie ma obowiązku współpracować z pracownikiem, który podważa decyzje dyrektora i jego kompetencje w nietaktowny sposób? Czy są podstawy do tego, aby zatrudniać go na umowę na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel polonista może prowadzić zajęcia etyki w szkole ponadgimnazjalnej?
- Czy dla nauczyciela, który ma zawartą umowę z dyrektorem o doskonalenie i dokształcanie nauczycieli(studiach podyplomowe) należy się zwrot kosztów podróży w tym celu? Czy nie naruszy się prawa, gdy się nie wypłaci dla nauczyciela zwrotu kosztów podróży? W jakim przepisie jest o tym mowa?
- Pracownica zatrudniona na pełny etat na czas nieokreślony na podstawie mianowania, mająca uprawnienia do urlopu wychowawczego (dzieci poniżej 4. roku życia), z którego dotychczas nie skorzystała, chciałaby obniżyć wymiar czasu pracy do 9/18 na okres 6 miesięcy. Która z opcji KP zapewnia jej zachowanie umowy na czas nieokreślony na podstawie mianowania: art 1862 (urlop wychowawczy i zatrudnienie na 9/18) czy art 1867 (wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy)?
I jeszcze:
Ile razy pracownica może złożyć taki wniosek? Czy ochrona 12 miesięczna liczy się od pierwszego złożenia wniosku przez 12 miesięcy niezależnie od tego, jak długi był okres obniżenia wymiaru, czy też sumują się kolejne okresy obniżenia wymiaru (np. najpierw na 6 miesięcy, po upływie roku kolejne 6 miesięcy - razem 12 miesięcy ochrony.
Czy w przypadku nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie mającego uprawnienia do urlopu wychowawczego obniżenie etatu na więcej niż rok wiąże się ze zmianą umowy na zwykłą umowę o pracę, czy w dalszym ciągu jest to umowa na podstawie mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe