Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 251 § 1 i 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a...

PORADA PRAWNA

23 września 2020 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Proszę o analizę zatrudnienia. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Zdobycie stopnia nauczyciela kontraktowego - czerwiec 2018 r. Umowy w kolejności zatrudnienia: 1. Na czas zastępstwa od 1.09.2017 r. do 31.05.2018 r. 2. Na czas określony od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. 3. Na czas zastępstwa od 1.09.2019 r. do 31.08.2020 r. 4. Na czas zastępstwa od 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. Przerwa w zatrudnieniu czerwiec–sierpień 2018 r. Proszę o informację, czy i kiedy można zatrudnić nauczycielkę na umowę na czas nieokreślony (36 miesięcy, po ich upływie ale czy na zastępstwo też się liczy?) oraz czy może ona rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego w bieżącym roku szkolnym?

Zgodnie z art. 251 § 1 i 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, od dnia następującego po upływie owych 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przerwa w zatrudnieniu nie ma wpływu na limity ograniczające zawieranie umów na czas określony. Inaczej było do 22 lutego 2016 r. W poprzednim stanie prawnym wystarczyła miesięczna przerwa w zatrudnieniu i można było ponownie zawrzeć z pracownikiem umowę terminową.
Ustawodawca w art. 251 § Kodeksu pracy wprowadził wyjątki od wskazanej powyżej zasady. I tak, przepisów, o których mowa powyżej, nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
• w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
• w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
• w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
• w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie – jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Podkreślić należy, że Karta Nauczyciela nie posługuje się pojęciem umowy na zastępstwo. Stosownie do art. 10 ust. 7 KN w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Nie jest to kodeksowa umowa na zastępstwo, ale umowa na czas określony zawarta w celu zastępowania nieobecnego nauczyciela. Jak w każdej umowie terminowej muszą być w niej określone terminy obowiązywania w postaci konkretnych dat.
W przedstawionej sytuacji z nauczycielem zawarto 4 umowy terminowe, z których 3 były zawarte w celu zastępowania nieobecnego nauczyciela.
Ustawodawca wprowadził zasadę, że 4. umowa o pracę na czas określony z automatu przekształca się w umowę na czas nieokreślony. Zaznaczyć trzeba, że pracownika można od razu zatrudnić na umowę na czas nieokreślony i nie ma obowiązku zatrudniania go na umowy terminowe.
Co do drugiego pytania, to zgodnie z art. 9d ust. 4 KN nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat. W przedstawionej sytuacji nauczyciel mógł rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego w roku szkolnym 2020/2021.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT