Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację czy nauczyciel, który posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych licencjackich na Uniwersytecie Opolskim na kierunku pedagogika w zakresie resocjalizacja z wychowaniem fizycznym; dyplom ukończenia studiów wyższych magisterskich na Uniwersytecie Śląskim na kierunku pedagogika w zakresie pracy socjalnej i opiekuńczo – wychowawczej; dyplom ukończenia medycznego studium zawodowego w Medycznym Studium Zawodowym w Raciborzu w zawodzie pielęgniarki o specjalności ochrona zdrowia i pielęgnacja chorych. Czy ma kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych na kierunku technik sterylizacji medycznej w Szkole Policealnej Medycznej? Przedmioty, których uczy to: technologia mycia i dezynfekcji z elementami informatyki, technologia sterylizacji z elementami informatyki oraz wykonywanie dekontaminacji medycznej.
- studia drugiego stopnia, jednolite magisterskie lub licencjackie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, lub
- studia drugiego stopnia, jednolite magisterskie lub licencjackie na kierunku, którego efekty kształcenia, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9c ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, w zakresie wiedzy i umiejętności objemują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, lub
- studia drugiego stopnia lub jednolite magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela praktycznej nauki zawodu w szkołach policealnych posiada osoba, która ukończyła:
- studia drugiego stopnia lub jednolite magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, lub
- studia drugiego stopnia lub jednolite magisterskie na kierunku, którego efekty kształcenia, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9c ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, w zakresie wiedzy i umiejętności objemują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, lub
- studia drugiego stopnia lub jednolite magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, lub
- legitymuje się dyplomem ukończenia pedagogicznego studium technicznego, lub
- posiada świadectwo dojrzałości i dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego będzie nauczać, oraz przygotowanie pedagogiczne, a także co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, którego będzie nauczać, lub
- posiada tytuł mistrza w zawodzie, którego będzie nauczać, oraz przygotowanie pedagogiczne.
W związku z powyższym nauczyciel nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkole policealnej.
W przypadku praktycznej nauki zawodu, samo pielęgniarstwo również nie daje uprawnień do prowadzenia zajęć wymienionych w pytaniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w trakcie stażu przeszedł do mojej placówki, ale nie poinformował mnie o swoim stażu. Pracuje już od 9 miesięcy. Po rozmowie zobowiązał się do przedstawienia dokumentów. Jak mam postąpić w chwili odebrania tych dokumentów? Czy zaliczyć mu ten okres 9 miesięcy?
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. zaszła w ciążę i umowa została jej przedłożona do dnia porodu. Z jakiego trybu i podstawy prawnej rozwiązać umowę gdy urodzi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uśredniamy czas pracy kadry zarządzającej? Szkoła jest feryjna. Proszę o podstawę prawną.
- Nauczycielka religii jest zatrudniona w naszym przedszkolu na 5/25 etatu. Cały etat ma w innej placówce i tam jest jej główne miejsce zatrudnienia. Nauczycielka miała już u nas podpisane 2 umowy na czas określony kolejno po 1 roku (Łączne 24 miesiące). Czy można podpisać teraz kolejną umowę na rok czy też zgodnie z nowymi przepisami kodeksu pracy musi to być umowa na czas nie określony? Łączny czas wszystkich umów przekroczy 33 miesiące i będzie to trzecia umowa.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W chwili obecnej sekretarz szkoły zatrudniony jest na 3/4 etatu. Szkoła liczy 296 uczniów, 34 nauczycieli i 5 pracowników obsługi. Czy jest podstawa prawna regulująca czas pracy i jakie warunki trzeba spełnić, aby zatrudnić sekretarza w wymiarze pełnego etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe