Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację w następującym temacie: czy w przypadku zatrudnienia od 1.09.2018 r. na czas nieokreślony nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego jako nauczyciela kontraktowego (pięcioletni staż pracy i znaczący dorobek zawodowy), dyrektor szkoły powinien sporządzić nauczycielowi akt nadania stopnia awansu nauczyciela kontaktowego? Proszę także o informację w jakim terminie nauczyciel ten mógłby zacząć staż na nauczyciela mianowanego.
Zasadą jest, że osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty, zaś wyjątkowo osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego – art. 9a ust. 2 – 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967. Od dnia 1.09.2018 r. nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego co do zasady po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat, a wyjątkowo po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego, jeżeli uzyska wyróżniającą ocenę pracy – art. 9d ust. 4 i 4a KN..
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Urodziłam się 08.08.1960 r. Na dzień 31.12.2008 r. mój staż pracy pracy wyniósł 31 lat 6 miesięcy i 17 dni (w tym 28 lat 3 miesiące 24 dni przy "tablicy" a 3 lata 2 miesiące i 23 dni w rolnictwie). Jestem nadal czynnym nauczycielem i chciałabym jeszcze przepracować 3 lata. Czy zachowam prawo do przejścia na emeryturę na starych zasadach przed ukończeniem 60 roku życia tj.08.08.2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły prywatnej, w której - w ramach pełnienia swojej funkcji mam niewiele do powiedzenia, gdyż o WSZYSTKIM decyduje Organ Prowadzący. Ponoszę pełną odpowiedzialność związaną ze swoim stanowiskiem, lecz nie mogę podejmować decyzji związanych z tą odpowiedzialnością. W związku z powyższym - proszę o wskazanie przepisów "nakazujących" - również w ramach WDN - szkolenie nauczycieli w związku z reformą Systemu Oświaty, nowej Podstawy Programowej itp.Zarząd Spółki prowadzącej szkołę wykupił dyrektorowi , czyli mnie - dostęp do Państwa panelu jako wyczerpanie wszystkich obowiązków wobec WDN. Bardzo proszę o wskazanie przepisów zobowiązujących Organ Prowadzący do zorganizowania szkoleń w ramach WDN - szczególnie w kwestii obecnej reformy. Na moje prośby odnośnie potrzeby zorganizowania i opłacenia szkoleń choćby w zakresie nowej podstawy programowej - Zarząd odpowiedział : " Niech nauczyciele czytają w internecie". Czy zatem istnieją przepisy, które bezdyskusyjnie zobowiązują Organ Prowadzący do zorganizowania szkoleń związanych z aktualną reformą ? Zaznaczam - w bieżącym roku szkolnym Organ Prowadzący opłacił jedynie szkolenia BHP oraz z Pierwszej pomocy - i żadnych innych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pomoc nauczyciela, posiadająca wykształcenie pedagogiczne (licencjat) może sprawować samodzielnie opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie np. w czasie przerwy lub na świetlicy?
- Proszę o podanie podstawy prawnej do rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta oraz rozwiązania umowa o pracę na mocy porozumienia stron?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik po długotrwałej chorobie (182 dni) złożył dokumenty do ZUS w celu otrzymania zasiłku rehabilitacyjnego. Choroba trwała do 04.12. 2016 r. Orzeczenie lekarskie o tym, że pracownik nie jest niezdolny do pracy z dnia 04.01.2017 r. zostało dostarczone do pracodawcy 20.01.2017 r. Jednocześnie pracownik zwraca się z prośbą o udzielenie urlopu za 2016 r . od 16.01.2017 r. Jak pracodawca powinien postąpić? Czy można pracownika zwolnić, bez udzielania urlopu po wypłaceniu ekwiwalentu za urlop z dniem 20.01.2017 r. i jaką podać podstawę? Czy musimy najpierw pracownika skierować na badania lekarskie kontrolne po chorobie? Czy badanie powinien zrobić przed ew. udzieleniem urlopu czy przed ew. przystąpieniem do pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe