Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urodziłam się 08.08.1960 r. Na dzień 31.12.2008 r. mój staż pracy pracy wyniósł 31 lat 6 miesięcy i 17 dni (w tym 28 lat 3 miesiące 24 dni przy "tablicy" a 3 lata 2 miesiące i 23 dni w rolnictwie). Jestem nadal czynnym nauczycielem i chciałabym jeszcze przepracować 3 lata. Czy zachowam prawo do przejścia na emeryturę na starych zasadach przed ukończeniem 60 roku życia tj.08.08.2020 r.?
W dalszym ciągu obowiązują przepisy dotyczące emerytury nauczycielskiej z art. 88 Karty Nauczyciela. Nauczyciel, który spełnia warunki określone w ustawie, może przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, przejść na taką emeryturę.
Przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, a dokładnie art. 21, dotyczy nauczycieli, którzy wiek emerytalny (60 lat) już osiągnęli albo osiągną go do 31.08.2018 r., tj.:
nauczyciele, którzy spełnili warunki określone w art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela oraz:
1) przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. przed 01.10.2017) osiągnęli wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a nie osiągnęli wieku, o którym mowa w art. 24 ust. 1a i 1b ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie niniejszej ustawy (dotychczasowy, wydłużony powszechny wiek emerytalny), albo
2) od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (01.10.2017) do dnia 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn
– mogą skorzystać z tego uprawnienia po uprzednim rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy albo rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 KN oraz po zgłoszeniu wniosku o emeryturę do dnia 31 sierpnia 2018 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest procedura przeniesienia nauczyciela (zatrudniony na podstawie mianowania jak i na umowę o pracę na czas nieokreślony) przez organ prowadzący ze szkoły podstawowej do gimnazjum na podstawie nowych przepisów - przepisów przejściowych? Proszę o udostępnienie aktualnych wzorów pism potrzebnych do przeniesienia nauczyciela. Czy w związku z przekazaniem teczki osobowej do gimnazjum powinnam mieć w dokumentach protokół przekazania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca wyższe wykształcenie bez przygotowania pedagogicznego, może prowadzić zajęcia teoretyczne z przedmiotów gastronomicznych, czy tylko praktyczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytania dotyczą: I. Nawiązania stosunku pracy tj. zatrudnienia nauczycieli ze stopniem awansu zawodowego: mianowany i dyplomowany. 1. Czy można zatrudniać w/w osoby na czas określony (jeśli tak, to ile umów)?, 2. Po umowie na czas określony powinno się zawrzeć NOWĄ umowę poprzez mianowanie czy przekształcić umowę na czas określony na mianowanie (z jaką datą? ostatniego dnia umowy na czas określony)?, 3. Jak postąpić z osobami, które są mianowane/dyplomowane i mają umowy na czas nieokreślony (nieprzekształcone). Jeśli należy je przekształcić, to z jaką datą (uzyskania stopnia awansu mimo, że było to np. kilka lat temu)?; II. Rozwiązania umowy o pracę przez nauczyciela ze stopniem awansu zawodowego mianowany/dyplomowany lub przez pracodawcę: 1. Jaki jest okres wypowiedzenia (czy ma znaczenia fakt tego czy stosunek pracy nawiązany jest umową na czas nieokreślony czy poprzez mianowanie?) obowiązujący nauczyciela chcącego rozwiązać stosunek pracy i w jakich terminach (okresach roku szkolnego) może być złożone wypowiedzenie., 2. Czy wyłącznie nauczyciel może wypowiedzieć umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyglądają po 1 stycznia 2018 zasady udzielania dni opieki nad dzieckiem? Czy pracownik pedagogiczny zatrudniony w niepełnym wymiarze ma prawo korzystać z dni opieki na godziny czy tylko w pełnych dniach. Jak wygląda ta sprawa z pracownikiem niepedagogicznym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy nauczycielom placówki nieferyjnej przebywającym na urlopie dla poratowania zdrowia przysługuje urlop za 2015 rok: 1) urlop od 1.XI. 2014 r. do 31.X.2015 r. 2) urlop od 02.01. do 31.12.2015 r. Czy zawieszenie nauczyciela w obowiązkach - komisja dyscyplinarna (przywrócenie do pracy po 3 miesiącach - umorzenie)ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego za 2015 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe