Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o interpretację paragrafu 15 dotyczącego zapewnienia posiłku uczniom do rozporządzenia MEN w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego z marca 2017.
Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego, Dz.U. z 2017 r., poz. 671 uczniom oddziałów sportowych, szkół sportowych, oddziałów mistrzostwa sportowego i szkół mistrzostwa sportowego uczącym się poza miejscem stałego zamieszkania zapewnia się w okresie pobierania nauki zakwaterowanie w internacie lub bursie oraz całodzienne wyżywienie w pełni pokrywające ubytki energetyczne powstałe podczas zajęć sportowych, a uczniom uczącym się w miejscu zamieszkania - jeden pełnowartościowy posiłek dziennie. Uczeń powinien mieć zapewnioną możliwość skorzystania z takich posiłków, w szczególności w stołówce, której koszt funkcjonowania pokrywa organ prowadzący. Natomiast koszty posiłków (tzw. wsad do kotła) pokrywają rodzice lub pełnoletni uczniowie, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z art. 106 PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przedszkole niepubliczne. W jednej grupie przedszkolnej jest dwoje wychowanków z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego- diagnoza Autyzm w tym zespół aspergera. Zalecenia z orzeczenia to zapewnienie w procesie dydaktyczno-wychowawczym udziału nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej lub pomocy nauczyciela. Z racji problemów kadrowych chciałabym zatrudnić do każdego z dziecka osobno pomoc nauczyciela, czyli każde z dzieci miało by indywidualną pomoc. Czy mogę tak postąpić? Czy są przepisy prawa, które uniemożliwiają takie praktyki? Czy podczas rozliczenia dotacji specjalnej gmina będzie mogła podważyć zatrudnienie na pełen etat do każdego z dziecka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem wygaszanego gimnazjum. Moja kadencja kończy się 31.08.2018r. Jakie muszą być spełnione warunki by organ prowadzący, zgodnie z art. 231 ust. 4 , Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r., Przepisy wprowadzające ustawę - prawo oświatowe powierzył mi pełnienie obowiązków dyrektora gimnazjum do 31.08.2019r. Poinformowano mnie, że muszę posiadać aktualną ocenę pracy. Ostatnia ocenę miałam przed konkursem na dyrektora w kwietniu 2013r.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce, która z dniem 22 grudnia br. kończy urlop macierzyński, moze być udzielony z dniem 1 stycznia 2011 roczny urlop dla poratowania zdrowia (do 31 grudnia 2011) ? Czy z dniem 1 stycznia 2012 będzie mogła przejśc na urlop wychowawczy?
- Rodzic wychowuje dziecko samotnie. Wyjeżdżając do sanatorium, powierzył opiekę nad dzieckiem dziadkom. Jaki dokument powinien dostarczyć do szkoły? Jaka jest podstawa prawna w przypadku żądania od rodzica dokumentu? Czy stosowane akty notarialne w przypadku wyjazdu rodzica za granicę państwa można zastosowanie również wtedy, gdy rodzic przebywa w sanatorium? Rodzice często pytają, na jakiej podstawie muszą okazać takie dokumenty.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam następujący problem. Rada Pedagogiczna rok temu uchwaliła jednogłośnie, że w dniu 14 października każdego roku będzie obchodzony w szkole Dzień Patrona. Taka uroczystość odbyła się już dwukrotnie. Jednak po tegorocznym święcie pojawiły się głosy, że warto wrócić do uroczystości 13 października (wcześniejszy zapis w statucie), a 14 zorganizować tylko zajęcia opiekuńcze dla uczniów, którzy ewentualnie pojawiliby się w tym dniu w szkole. Czy tylko dlatego, że nauczyciele chcą mieć dzień wolny (jak inni na terenie gminy) można zmieniać prawo szkolne co roku? To przecież nie jest dzień wolny od pracy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe