Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o poradę jak mam postąpić ? Nauczyciel kontraktowy przebywał na długim zwolnieniu lekarskim, później otrzymał świadczenie rehabilitacyjne, a teraz otrzymał rentę ze względu na częściową niezdolność do pracy. Czy z takim nauczycielem można rozwiązać stosunek pracy czy nie? Czy za porozumieniem stron czy są inne przesłanki. Czy muszę teraz wypłacić za zaległy urlop, czy dopiero po zakończeniu otrzymywania renty. Czy częściowa niezdolność do pracy nakłada na dyrektora obowiązek zapewnienia tej osobie powrotu do pracy ale na innym stanowisku? Czy pracodawca ponosiłby koszty ewentualnego przekwalifikowania tej osoby? Czy pracodawca może żądać od pracownika będącego na rencie oświadczenia, że ma zamiar powrócić do pracy?. Jest to za bardzo zagmatwane i proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy, bo nie chcę znowu spotkać się z tą osobą w Sądzie Pracy.
Zasady rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas nieokreślony z nauczycielami określa art. 27 Karty Nauczyciela. Zgodnie z jego brzmieniem, rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
Nauczyciel kontraktowy może zatem, co do zasady, chorować przez rok (chyba, że udzielono mu urlopu zdrowotnego na kolejny rok). Po tym czasie można z nim rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. Nauczyciel powinien otrzymać skierowanie na badania kontrolne i w ich wyniku nie uzyskać zdolności do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Należy więc obliczyć dokładnie okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Z pytania wynika, że nauczyciel po otrzymaniu renty w dalszym ciągu nie wykonuje pracy, więc wnioskuję, że orzeczenia o zdolności do pracy od lekarza nie posiada.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypłaca się z chwilą rozwiązania stosunku pracy (do 3 lat wstecz).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Urlop wychowawczy. Nauczycielka przebywa na urlopach związanych z macierzyństwem w terminach: macierzyński 16.02.2018-04.06.2018 + rodzicielski: 05.06.2018-14.01.2019. Po w/w urlopach wykorzysta urlop uzupełniający (56 dni za 2018 r.): 15.01.2019-11.03.2019. Czy Dyrektor szkoły może udzielić nauczycielce urlopu wychowawczego w terminie od 12.03.2019 do końca zajęć dydaktycznych (21.06.2019)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący szkołę ma prawo wezwać w trybie natychmiastowym dyrektora i wicedyrektorów do swojej siedziby, nie uwzględniając faktu, że aktualnie prowadzą zajęcia z uczniami i jednocześnie szkoła pozostaje bez nadzoru. Nadmieniam, że nie było powodów do takiego wezwania. Czy dyrektor mógł odmówić i żądać ustalenia godziny, która nie kolidowałaby z zajęciami prowadzonymi zgodnie z planem lekcji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wymagany okres 7 lat pracy przy udzielaniu urlopu dla poratowania zdrowia dotyczy pracy w szkole w której nauczyciel występuje o urlop, czy też całego okresu pracy nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo, w lutym bieżącego roku Rada Miasta i Gminy podjęła Uchwałę o przekazaniu przedszkola i gimnazjum pod stowarzyszenie (mniej niż 70 uczniów). Przedszkole i gimnazjum funkcjonowało do tej pory w zespole szkół wraz ze szkołą podstawową.Czy nauczyciele, którzy będą pracować tylko w gimnazjum lub przedszkolu prowadzonym przez stowarzyszenie (zmienia się organ prowadzący), obligatoryjnie otrzymują świadectwa pracy i odprawy gwarantowane przez Kartę Nauczyciela, czy też istnieje inna możliwość np. za porozumieniem stron, gdzie nauczyciele otrzymują świadectwo pracy, bez odpraw, czy też dyrektor nie wystawia świadectwa pracy, a nauczyciela przechodzą pod stowarzyszenie na podstawie porozumienia stron i tam mają zagwarantowane zatrudnienie. Jeśli tak, to czy prezes stowarzyszenie może w przyszłości wystawić świadectwo pracy nauczycielowi za okres przepracowany w szkole publicznej, np. 25 lat w szkole publicznej, pięć lat w stowarzyszeniu?
- 1/ Nauczycielka przebywa na urlopie wychowawczym do 01.09.2017 r. do 31.08.2019 r.,
jest w ciąży, poinformowała, że pójdzie na zwolnienie lekarskie. Czy nauczycielka w tym momencie może przerwać trwający urlop wychowawczy i mieć prawo do zasiłku chorobowego.
2/ Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2018r. do 21.10.2018r. na zastępstwo. Czy Nauczycielowi należy się ekwiwalent za okres zatrudnienia.
Poprzednio nauczyciel był zatrudniony od 09.10.2017 r. do 22.06.2018 r. na zastępstwo i otrzymał ekwiwalent za niewykorzystany urlop za 37 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe