Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przedłużenie stażu na awans zawodowy a urlop macierzyński, rodzicielski i zwolnienia lekarskie. Nauczycielka rozpoczęła staż na stopień nauczyciela mianowanego 01.09.2014 r. (planowo do 31.05.2017 r.). W okresie trwania stażu zaszła w ciążę. Pierwsze zwolnienie lekarskie trwało od 04.11.2015 do 31.12.2015 r. (łącznie 58 dni). Bezpośrednio przed porodem wykorzystano zwolnienie lekarskie od 09.05.2016 do 01.06.2017 r. (23 dni) – to zwolnienie chyba nie ma wpływu na przedłużenie stażu? W terminie 02.06.2016-19.10.2016 przebywała na urlopie macierzyńskim (140 dni-20 tyg.). Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, w terminie 20.10.2016-31.05.2017, przebywała na urlopie rodzicielskim (224 dni-32 tyg.). W czerwcu 2017 oraz w roku szkolnym 2017/2018 wykorzystała pozostały urlop uzupełniający (łącznie 42 dni - rozumiem, że traktuje się go tak samo, jak urlop wypoczynkowy i jego długość nie przedłuża długości odbywania stażu). Wobec powyższego serdecznie proszę o odpowiedź na jaki dzień kończy się trwanie awansu zawodowego.
W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. 5a. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym oraz w ust. 5, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Podstawa prawna:1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 9d ust. 5, 5a.2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, w szczególności §4.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- We wrześniu 2020 r. zatrudniłam w szkole podstawowej na zastępstwo nauczyciela z tytułem naukowym doktora. Nauczycielka nie posiadała żadnego stopnia awansu zawodowego więc została zatrudniona jako nauczyciel stażysta. Z przedstawionych dokumentów wynika, że Pani nie posiada statusu nauczyciela akademickiego oraz nie wykazała 5-letniego okresu pracy w szkole wyższej. Jednak zwróciła się do Wydziału Edukacji z wnioskiem o nadanie stopnia awansu nauczyciela mianowanego. Po analizie dokumentów urząd odmówił nadania w/w stopnia. Czy wobec art. 9a ust.3 ustawy Karta Nauczyciela (a właściwie drugiej części ustępu tj. " lub osoby posiadające co najmniej 5-letni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego") mogę nadać nauczycielce stopień nauczyciela kontraktowego? Czy 5-letni okres pracy dotyczy jakiejkolwiek pracy na jakimkolwiek stanowisku, czy to dotyczy pracy na uczelni wyższej jako nauczyciel akademicki? Czy akt nadania należy wydać wstecz od 1 września 2020 r. czy od tego roku. Decyzję Wydziału Edukacji o odmowie nadania aktu nauczyciela mianowanego nauczycielka dostarczyła mailowo 23 grudnia 2020 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego. Wniosek o rozpoczęcie awansu został złożony z dniem 1 września 2016. od 1 września 2016 do 31 sierpnia 2017 pracowałam jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej od 1 września 2017 do momentu obecnego pracuję w tej samej placówce na stanowisku wicedyrektora przedszkola. Placówka jest placówką Publiczną prowadzoną przez osobę niebędącą jednostką samorządu terytorialnego. Jak wygląda procedura awansu w takim przypadku? Jakie dokumenty powinnam przygotować?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty ma przygotować dyrektor po ukończeniu przez nauczyciela stażu na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie aktualnej podstawy prawnej do napisania planu rozwoju na nauczyciela mianowanego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w trakcie awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego zmienia miejsce zatrudnienia na podstawie kodeksu pracy art.32, przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowa umowa nie zostaje rozwiązana, zmiany wprowadzono aneksem. Pytanie czy nauczyciel kontynuuje staż na nowych czy staruch zasadach? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe