Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W publicznym zespole szkolno-przedszkolnym mogą działać trzy rady pedagogiczne – przedszkola, szkoły i zespołu albo też statut danego zespołu może postanawiać o...

PORADA PRAWNA

04 lipca 2020 Prawo oświatowe

Pytania dotyczą Rady Pedagogicznej i protokołowania posiedzeń Rady Pedagogicznej. 1. Jesteśmy Zespołem Szkół składającym się z przedszkola i szkoły podstawowej. Niektóre sprawy dotyczą tylko szkoły/przedszkola (np. klasyfikacja uczniów klas I-VIII dotyczy tylko SP). W takich sytuacjach mamy zebrania Rady Pedagogicznej oddzielnie dla przedszkola i oddzielnie dla szkoły podstawowej. Protokoły tytułujemy wtedy: "Protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr ... w ... Publicznego Przedszkola im. ... z dnia ..." lub dla SP "Protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr ... w ... Szkoły Podstawowej im. ... z dnia ...". Niektóre sprawy jednak dotyczą zarówno przedszkola jak i szkoły (np. rady szkoleniowe). Czy możemy mieć również Radę Pedagogiczną całego Zespołu? Czy wtedy protokół tytułujemy: "Protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr ... w ... z dnia..."? Czy wystarczy jeden protokół z posiedzenia Rady Zespołu, czy też posiedzenia zawsze muszą być oddzielne dla przedszkola i szkoły podstawowej i co za tym idzie muszą powstać dwa oddzielne protokoły? 2. Czy dyrektor i wicedyrektor zawsze muszą być obecni na posiedzeniu Rady Pedagogicznej? Czy zgodna z prawem jest sytuacja, w której posiedzenie Rady Pedagogicznej dla przedszkola i posiedzenie Rady Pedagogicznej dla szkoły odbywają się jednocześnie i jedno z nich prowadzi dyrektor a drugie wicedyrektor? 3. Czy dyrektor jako przewodniczący Rady Pedagogicznej jest jednocześnie jej członkiem? Czy bierze udział w głosowaniu nad np. uchwałą? Czy w protokole podając liczbę członków uwzględniamy też dyrektora, który jest już wymieniony w protokole jako przewodniczący Rady Pedagogicznej?

W publicznym zespole szkolno-przedszkolnym mogą działać trzy rady pedagogiczne – przedszkola, szkoły i zespołu albo też statut danego zespołu może postanawiać o połączeniu rad i wówczas działa jedna rada pedagogiczna zespołu, zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910. Odpowiedzi na pytanie o sposób oznaczania w protokołach zebrań jednej lub większej liczby rad pedagogicznych należy więc poszukiwać w treści statutu konkretnego zespołu wśród postanowień wskazujących na liczbę funkcjonujących rad. Bez jego znajomości nie można odpowiedzieć na pytanie, czy w sprawach dotyczących przedszkola odbywa się zebranie rady pedagogicznej przedszkola czy rady pedagogicznej całego zespołu i analogicznie, czy w sprawach szkoły (np. klasyfikowania uczniów) zebranie odbywa rada pedagogiczna szkoły czy rada pedagogiczna zespołu. Należy więc sprawdzić, czy dany statut połączył rady pedagogiczne w jeden wspólny organ. W sprawach dotyczących zarówno przedszkola i szkoły (np. rad szkoleniowych) powinien być sporządzany jeden protokół zebrania rady zespołu, chyba że odbywanie zebrań w tym przedmiocie statut zespołu zastrzega do wyłącznej kompetencji rad przedszkola i szkoły, dla których wówczas należałoby sporządzić odrębne protokoły zebrań.
Na podstawie art. 69 ust. 3, 4 i 6 PO dyrektor przedszkola, szkoły i zespołu wchodzi w skład każdej z tych rad, gdy w danym zespole nie utworzono w statucie jednej połączonej rady zespołu. W związku z tym dyrektor jako członek rady w szczególności ma prawo głosu, które jest uwzględniane przy ustalaniu liczby oddanych głosów, a ponadto jest przewodniczącym każdej z tych rad oraz jako przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania. Wynika z tego, że skoro w publicznym zespole tylko dyrektor przewodniczy zebraniom rad to nie można zorganizować w tym samym czasie dwóch zebrań, które w jednej radzie poprowadzi dyrektor, a w innej – wicedyrektor; musiałyby one odbyć się w różnych terminach pod przewodnictwem dyrektora. Wicedyrektor może zastąpić dyrektora w przewodniczeniu radzie pedagogicznej jedynie w sytuacji, gdy dyrektor jest nieobecny w pracy (art. 68 ust. 9 PO).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT