Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy 500+ dla nauczycieli. Nauczycielka oddziału przedszkolnego posiada ustalony jednolity obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin, ponieważ w szkole realizuje lekcje muzyki. Czy należy się jej dodatek 500+?
Zgodnie z § 10c ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493) nauczycielom zatrudnionym w jednostkach systemu oświaty przysługuje jednorazowe dofinansowanie zakupu sprzętu lub oprogramowania, przydatnych w prowadzeniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć. Jednakże nie dotyczy to nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia wyłącznie w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych lub w innych formach wychowania przedszkolnego. Warunkiem przyznania dofinansowania jest złożenie do dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, wniosku w terminie do 7.12.2020 r. wraz z kopią i oryginałem imiennego dowodu zakupu sprzętu.
Zgodnie z § 10c ust. 13 ww. rozporządzenia dofinansowanie przysługuje nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy w jednostce systemu oświaty w dniu 2.11.2020 r. oraz w dniu wypłaty dofinansowania nauczycielowi.
Dofinansowanie nie przysługuje nauczycielom w stanie nieczynnym, przebywającym w dniu 7.12.2020 r. na świadczeniu rehabilitacyjnym, na urlopach: wychowawczym, dla poratowania zdrowia, macierzyńskim, rodzicielskim lub na warunkach urlopu macierzyńskiego, chyba że w tym czasie nauczyciele świadczyli również pracę w jednostkach systemu oświaty; nauczycielom, którzy w dniu 7.12.2020 r. byli zawieszeni w pełnieniu obowiązków, nauczycielom przebywającym w dniu 7.12.2020 r. na urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni, nauczycielom, którzy w dniu 7.12.2020 r. byli urlopowani lub całkowicie zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych.
W przedstawionej sytuacji nauczyciel prowadzi zajęcia i w oddziale przedszkolnym, i w szkole, a więc nauczyciel nie realizuje pensum wyłącznie w przedszkolu. Dlatego też dofinansowanie będzie się mu należało.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szanowni Państwo, czy w przypadku konfliktu rodzic-szkoła wynikającym z niewłaściwego zachowania dziecka mamy czekać na efekt działań rodzica, których efektem może być uznanie szkoły odpowiedzialnej za stan zdrowia ucznia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły, który złożył wniosek o ocenę swojej pracy może zrezygnować i przerwać procedurę ceny pracy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Wzór pisma do organu prowadzącego, w sprawie uruchomienia nauczania indywidualnego w szkole podstawowej
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Kto zapewnia finansowanie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dziecka 12-letniego (teoretycznie kończącego szkołę podstawową). Do tej pory w/w zajęcia organizowane był w publicznej szkole podstawowej, której organem prowadzącym jest stowarzyszenie, pieniążki w formie dotacji pochodziły z jst (gmina). Obecnie rodzice złożyli wniosek o kontynuację tych zajęć, jednak gmina twierdzi, że nie może zapewniać dalszego finansowania. Dodam, że dziecko jest niepełnosprawne w stopniu głębokim. Kto ma to robić? Do kogo mamy się zwrócić z wnioskiem o dotację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy placówką zapewniającą opiekę uczniom poza miejscem stałego zamieszkania. Podczas postępowania kwalifikacyjnego na SND przewodnicząca komisji zakwestionowała moje osiągnięcia na poziomie lokalnym, gdyż kurator uwzględnia tylko osiągnięcia na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ponadto nie uwzględniono również nagród dyrektora, które otrzymywałam, ponieważ kurator bierze pod uwagę tylko nagrody Prezydenta, Kuratora i Ministra. Z czego to wynika?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe