Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy liczby dni urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela zatrudnionego w szkole na stanowisku niepedagogicznym w trybie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.), był zatrudniony w okresie od 1.12.2019 r. - 31.05.2020 r..Szkoła jest placówką feryjną. Zatrudniony był przez 2 miesiące na 0,40 etatu, przez 4 miesiące 0,12 etatu? Ile powinno być urlopu wypoczynkowego? Czy w okresie ferii zimowych wykorzystuje 10 dni proporcjonalnie do wymiaru etatu?
Osoba zatrudniona w szkole na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela), zgodnie z zapisem art. 15 ust. 3 zatrudnia się na zasadach wskazanych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.- dalej kodeks pracy). Urlopom wypoczynkowym poświęcony jest rozdział 1 działu siódmego kodeksu pracy.
I tak, w przedstawionej sytuacji pracownik zatrudniony był krócej niż 12 miesięcy . Dlatego też na zasadzie wskazanej w art. 1551 kodeksu pracy pracownikowi temu przysługuje urlop liczony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Zgodnie z art. 1552a kodeksu pracy przy ustalaniu wymiaru urlopu kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2, który wskazuje, ze w zależności od długości stażu pracy pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu.
Wynika z tego, że za każdy miesiąc przysługuje pracownikowi 1/12 wymiaru urlopu proporcjonalnie do wymiaru etatu, z zaokrągleniem w górę niepełnych miesięcy pracy, a także z zaokrągleniem w górę do pełnego dnia wyliczonego niepełnego dnia urlopu. Z uwagi na to, że nie wiadomo jaki staż pracy ma pracownik nie można określić dokładnej liczby dni przysługującego urlopu.
Nadmienić należy, że pracownika zatrudnionego w oparciu o kodeks pracy nie dotyczy feryjność placówki. Jeżeli nie było go w pracy w okresie ferii zimowych to wykorzystał on urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem wicedyrektorem ds. dydaktycznych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Posiadam umowę o pracę na stanowisku nauczyciela- z mianowania. W dodatku do umowy mam wyznaczoną wysokość urlopu w ilości 56 dni.
Czy taka ilość urlopu mi przysługuje?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący zasugerował, aby w arkuszu organizacyjnym dokonać połączenia zajęć z plastyki i techniki w klasie V (10 uczniów) i klasie VI (13 uczniów) .Czy można tego dokonać? (podstawa prawna) Czy n-lowi, który z własnej inicjatywy chce prowadzić zajęcia w oddzielnych klasach, bez dodatkowego wynagrodzenia, można pozwolić na prowadzenia tych zajęć?( podstawa prawna)
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dzieci z Oddziału Przedszkolnego mogą być zapisane na świetlicę szkolną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile powinna trwać (jak długo) 1 godzina zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z orzeczeniem o kształceniu specjalnym? Orzeczenie wydane jest przed 1.09.2017 r.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy wyliczyć średnią nadgodzin za lipiec i sierpień w roku szkolnym 2011/2012? Z ilu miesięcy sumujemy godziny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe