Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rada Rodziców z zebranych składek zakupiła do szkoły komputery. Wójt gminy żąda przekazania komputerów innej szkole. Czy ma do tego prawo?
Zgodnie z art. 84 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. w celu wspierania działalności statutowej szkoły, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Rada rodziców nie jest zobowiązana do wspierania działalności innej szkoły niż ta, w której działa. W związku z tym organ prowadzący (np. wójt) nie ma prawa żądania lub zobowiązania rady rodziców do przekazania innej szkole sfinansowanych przez radę rodziców komputerów dla swojej szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację, jak mam postąpić w sytuacji, gdy dwoje skłóconych rodziców w trakcie rozwodu podaje sprzeczne informacje na temat zgody na uczęszczanie 5-letniej córki do przedszkola. Matka chce, aby córka przychodziła do przedszkola, i ją przyprowadza, a ojciec mailem poinformował mnie, że wycofuje zgodę na przychodzenie dziecka do przedszkola w czasie pandemii. Dziecko jest przyjmowane, gdy przyprowadza je matka (czy powinnam odmówić przyjęcia go do przedszkola i odesłać do domu?), a ojciec mailowo wyraża pretensje do mnie i grozi odpowiedzialnością, jeśli córka zachoruje na COVID-19. Dodam, że w sprawie konfliktu rodziców i ich walki ze sobą skierowałam już wniosek o wgląd w sytuację tej rodziny do sądu rodzinnego – na razie bez żadnych skutków ani odpowiedzi.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kl. 0 bez zgody dyrektora zamówił podręczniki do zerówki na rok szkolny 2018/2019. Czy ma prawo sprzedać je rodzicom?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mamy wielki problem z obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków. Czy skoro art. 14 ust. 3 uso mówi o obowiązku dla 6-latka, a w innym miejscu dowiadujemy się, że obowiązek szkolny dotyczy 7-latków, ale dziecko 6-letnie też może pójść do szkoły /m.in.pod warunkiem spełnienia ww przygotowania/, to czy oznacza to, że "z automatu" wszystkie 5-latki też możemy lub nawet powinniśmy objąć tym przygotowaniem, czy odbierać od rodziców oświadczenia na piśmie, że oni o to wnioskują, bo np. rozważają posłanie 6-latka do szkoły. Nie chcemy być nadgorliwi, ale nigdzie nie możemy dostać wiążącej odpowiedzi, a przy okazji miejscowy ośrodek pomocy społecznej rozdał rodzicom pisma, w których wzywa ich do przedłożenia zaświadczenia o odbywaniu przez ich dziecko omawianego przygotowania. Wiemy, że jeśli takowe przedstawią, dostaną o 100 zł więcej zasiłku. Kto jednak będzie odpowiedzialny, jeśli za rok ci rodzice zrezygnują z posłania dziecka do szkoły, a MGOPS zażąda zwrotu zasiłków i ktoś stwierdzi, że winne jest przedszkole, bo wydało zaświadczenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mój problem jest natury "prawno - emocjonalnej" za co z góry przepraszam, ale nie wiem do kogo udać się po poradę.
Istnieje w Polsce firma DMS Sp z o.o. z oddziałami w Rybniku, Zabrzu, Katowicach, której celem jest umożliwienie osobom dorosłym uzyskanie wiedzy oraz kształcenie, dokształcanie i doskonalenie kadr w zakresie kwalifikacji ogólnych i zawodowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów firma organizuje szkolenia o tematyce związanej z bezpieczeństwem w miejscu pracy. Misją firmy jest dostarczanie Klientowi usług z zakresu kształcenia w formach pozaszkolnych.
Dość często dzwoni ktoś z tej firmy do dyrektora szkoły i stanowczo informuje, że z jakiegoś tam Instytutu Badań mają dane, że dyrektor/szkoła nie ma obowiązkowych szkoleń np. z "Koordynacji Medycznej". Na pytanie dyrektora, jaka jest podstawa prawna obowiązku posiadania takiego szkolenia odpowiedź jest enigmatyczna, że ten ktoś nie jest prawnikiem i nie musi podawać aktów wykonawczych.
Dyrektor szkoły też nie jest prawnikiem. Gdzie mogę dowiedzieć się jakie prawa do wiedzy na temat szkoleń innych instytucji (w tym placówek oświatowych) ma firma DMS, czy do jej kompetencji należy "wciskanie" szkoleń jako obowiązkowych dla szkół?
Jeszcze raz przepraszam za, być może, atematyczność pytania, ale byłabym wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaka procedura obowiązuje rodzica przy ubieganiu się o indywidualne roczne przygotowanie przedszkolne dla chorego dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe