Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeśli uczeń posiada orzeczenie, to na jego podstawie - § 10 rozp. o ocenianiu (lub w przypadku opinii - także wniosku rodziców/prawnych opiekunów) dyrektor zwalnia go z...

PORADA PRAWNA

22 września 2012 Inne

Rodzice ucznia mającego opinię poradni pp o dysleksji zwrócili się z prośbą do dyrektora (SP) o zwolnienie ich dziecka z dodatkowych zajęć z języka niemieckiego. Jaką decyzję w tej sytuacji powinien podjąć dyrektor szkoły?

Jeśli uczeń posiada orzeczenie, to na jego podstawie - § 10 rozp. o ocenianiu (lub w przypadku opinii - także wniosku rodziców/prawnych opiekunów) dyrektor zwalnia go z przedmiotów, o których mowa w orzeczeniu i na czas nauki na danym etapie lub ustalony w opinii/orzeczeniu.

Zatem, aby przygotować właściwą decyzję, dyrektor musi mieć pewność co do ustaleń zawartych w opinii.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30.04.2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (ze zm.).

§ 8. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

2. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

§ 10.1. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego.

2. W przypadku ucznia, o którym mowa w ust. 1, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

3. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

Uzasadnienie: Ad. 1. "W § 1 w pkt 1 rozporządzenia (dot. § 10 ust. 1) wprowadza się możliwość zwalniania z nauki drugiego języka obcego ucznia ze sprzężonymi niepełnosprawnościami lub z autyzmem. Obecne brzmienie § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych przewiduje możliwość zwalniania z nauki drugiego języka obcego jedynie ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksją rozwojową. Potrzeba objęcia możliwością zwalniania z tego przedmiotu także uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami lub z autyzmem wiąże się ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi tych uczniów wynikającymi z ich szczególnych możliwości i uwarunkowań rozwojowych." "Uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami lub z autyzmem z nauki drugiego języka obcego zwalniać będzie dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii publicznej lub niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, lub na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania."

Rozumiem, że w szkole nauka drugiego języka obcego jest obowiązkowa, zatem należy postępować jak wyżej.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT