Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rozpoczęłam w lutym procedurę oceny nauczyciela początkującego. Obserwację dokonałam wspólnie z zespołem w grudniu. Czy jest to zgodne z przepisami? Czy obserwację powinnam dokonać po zawiadomieniu o ocenie?Dziękuję za pomoc.
Na podstawie art. 9a ust. 2 i art. 9ca ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.) wymieniony w pytaniu nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego, zwany "nauczycielem początkującym", zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy.
Zgodnie z art. 9fa ust. 2 i 4 cytowanej ustawy w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, przed dokonaniem oceny pracy, nauczyciel jest obowiązany przeprowadzić zajęcia, w wymiarze co najmniej 1 godziny, w obecności:
1) dyrektora szkoły;
2) mentora;
3) doradcy metodycznego albo nauczyciela-konsultanta, albo przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny, albo nauczyciela dyplomowanego, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć, zatrudnionego w tej samej lub innej szkole.
Po przeprowadzeniu wymienionych zajęć osoby obecne podczas przeprowadzania zajęć omawiają je z nauczycielem.
Mając na uwadze zapis art. 6a ust. 1da cytowanej ustawy dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.
Nauczyciel, który uzyskał negatywną ocenę pracy w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, nie może być ponownie zatrudniony w tej samej szkole do czasu uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego (art. 9fa ust. 12 cytowanej ustawy).
Sumując – z powyższego wynika, że zarówno obserwację z zespołem jak i ocenę pracy należy zrealizować w drugim roku pracy nauczyciela początkującego (jeżeli rozpoczął pracę 1 września 2022 r. to należy to zrobić w między wrześniem 2023 r. a czerwcem 2024 r.).
W tym przypadku najpierw realizujemy obserwację, a następnie ocenę pracy nauczyciela początkującego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje jakiś przepis, że w bursie należy stosować (wydawać) decyzje o skreśleniu z listy wychowanków w stosunku do tych którzy złamali regulamin z możliwością odwoływania się do kuratorium, czy może wystarczy rozwiązać z nimi umowę, którą podpisują rodzice lub pełnoletni wychowankowie na początku roku szkolnego. Wychowanek bursy nie ma obowiązku mieszkać w niej, w przeciwieństwie do obowiązku szkolnego i tu decyzje skreślania ucznia z listy moim zdaniem są uzasadnione.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 grudnia 2022 r. zatrudniłam na zastępstwo (nauczyciel na zwolnieniach chorobowych i w dalszej perspektywie na macierzyńskim) nauczyciela początkującego. Czy należy przydzielić mu mentora? Na jaki okres mogę go przydzielić? Proszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie terminów związanych z awansem na nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel rozpoczął staż 1 września 2018 r. W jakich terminach, uwzględniając zmiany w prawie 1) zakończy staż? (czy 31 sierpnia 2019? 2) powinien złożyć sprawozdanie? (czy do 9.09.2019 r.?, bo uwzględniamy weekend?) 3) do kiedy dyrektor powinien dokonać oceny dorobku zawodowego - załóżmy, że nauczyciel złożył sprawozdanie w ostatnim z możliwych dni.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący placówki niepublicznej może zatrudnić nauczyciela bez kwalifikacji mimo braku zgody z kuratorium?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu. Nauczycielka - stażystka (staż na nauczyciela mianowanego) w trakcie odbywania stażu zaszła w ciążę i korzystała ze zwolnienia lekarskiego i urlopów związanych z rodzicielstwem (w tym urlop wychowawczy). Planowany powrót nauczycielki do pracy, to 1 dzień ferii letnich (wychowawczy do 26.06.2020 r.). Opiekunowi stażu, na czas nieobecności nauczycielki - stażystki wstrzymano wypłacanie dodatku funkcyjnego z tytułu opiekuna stażu. Czy w tej sytuacji dodatek funkcyjny, o którym mowa, należy wypłacać (wznowić) od 1 lipca 2020 r. czy 1 września 2020 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe