Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1 przypadek: Tak. Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim w sumie trochę ponad dwa miesiące, co w jej przypdaku i tak nie będzie miało znaczenia, gdyż fakt...

PORADA PRAWNA

21 stycznia 2013 Kadry

Szanowni Państwo, zwracamy się z prośbą o pomoc w ustaleniu prawa do "13" za 2012r. w następujących przypadkach: 1) nauczycielka zatrudniona od 2001r. na stałe w Szkole Podstwowej: w 2012r. była nieobecna w pracy: -od 16 do 24 lutego - choroba , -od 02 marca do 16 sierpnia - urlop macierzyński, między 12 a 27 września przebywała na urlopie -od 17 sierpnia do 11 września - choroba, wypoczynkowym (uzupełniającym) -od 28 września do 31 października - choroba, -od 1 listopada do nadal urlop dla poratowania zdrowia 2) nauczycielka w trakcie trwania stosunku pracy (umowa zawarta do 31 sierpnia 2012r. w Szkole Podstawowej) umiera (09.VIII.2012r.), od 13 marca do dnia zgonu przebywała na chorobie. Czy w/w pracownikom należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2012r.? Bardzo prosimy o pomoc w rozstrzygnięciu sprawy.

1 przypadek: Tak. 

Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim w sumie trochę ponad dwa miesiące, co w jej przypdaku i tak nie będzie miało znaczenia, gdyż fakt przebywania na urlopie macierzyńskim i zdrowotnym powoduje, że w stosunku do niej nie ma zastosowania przepis mówiący o konieczności przepracowania 6 miesięcy.

USTAWA z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej:

art. 2 ust. 3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:

6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,

dodatkowo:

 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r., P 59/11: 

"Nieuwzględnienie okresu urlopu macierzyńskiego, jako umożliwiającego nabycie prawa do tzw. trzynastej pensji w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku jest niezgodne z konstytucją."



2 przypadek: Tak.

W tym przypadku również nie istnieje konieczność przepracowania 6 miesięcy.

USTAWA z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej:

 

art. 2 ust. 3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:

7) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

 

 

Kodeks pracy:

Art. 631. § 1. Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa.

§ 2. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

 

art. 4 ust 2. W przypadkach, o których mowa w art. 2 ust. 3, wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.


 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT