Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uprzejmie proszę o informację, czy dwie panie (nota bene siostry bliźniaczki), które założyły sobie w szkole koło związkowe (Międzyzakładowa Organizacja Związku Zawodowego "Oświata") i uczyniły się przewodniczącą i jej zastępczynią, rzeczywiście podlegają związkowej ochronie przed ewentualnym zwolnieniem? Jesteśmy dużą szkołą, w której działa ZNP i Solidarność Oświatowa, obydwie organizacje mają wielu członków. Wspomniane Panie koło związkowe założyły, gdyż są w grupie nauczycielek potencjalnie zagrożonych zwolnieniem z przyczyn organizacyjnych. Czy każdy może tak postąpić i związać pracodawcy ręce czyniąc się "nietykalnym"?
Ze statutu związku zawodowego „Oświata” wynika, że koło związkowe jest podstawową jednostką organizacyjną międzyzakładowej organizacji związku powołaną u pracodawcy przez zarząd międzyzakładowy. Koło zrzesza co najmniej 5 członków związku lub członków związku w liczbie nie mniejszej niż 10% ogólnej liczby zatrudnionych wszystkich pracowników u danego pracodawcy. Należy więc ustalić, czy pracownice w ogóle mogły takie koło utworzyć. Ponadto międzyzakładowa organizacja związkowa może korzystać z ochrony związkowej, jeśli u wszystkich pracodawców, u których działa, zrzesza łącznie co najmniej 10 pracowników - wówczas członkowie zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej (nie jest nim zarząd koła związkowego) podlegają ochronie związkowej z art. 32 w zw. z art. 34 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. 2015 r. poz. 1881) – dalej u.z.z. Zakładając spełnienie tego wymogu, przewodniczący i wiceprzewodniczący tego koła mogą podlegać ochronie związkowej tylko, jeśli międzyzakładowa organizacja związkowa obejmie ich ochroną na podstawie imiennie wskazującej uchwały w ramach limitu pracowników chronionych przysługującego u wszystkich pracodawców, u których działa (art. 32 ust. 1 pkt 1 u.z.z.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przez kilka miesięcy zatrudniona była w mojej szkole w zastępstwie nauczycielka. Umowa zawarta była do 29 czerwca. Od 25 czerwca nauczycielka przestała stawiać się do pracy. Próby nawiązania kontaktu telefonicznego z nią nie dawały żadnego rezultatu. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Nauczycielka była sumiennym pracownikiem. Po tygodniu na podany w kwestionariuszu przez nauczycielkę adres wysłałam pismo za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Do dzisiaj nie mam żadnej odpowiedzi ani też zwrotki. Co mogę zrobić? Czy powinnam poprosić o pomoc policję?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna żądania przez Kuratorium aktualnej oceny pracy (do 5 lat) w przypadku, gdy organ prowadzący chce powierzyć stanowisko dyrektora na kolejną kadencję dyrektorowi, który pełnił tą funkcję dotychczas (kończy kadencję) po konkursie na stanowisko dyrektora szkoły?
- Dyrektor placówki przydziela w ramach zastępstwa 2/18 etatu nauczycielowi, który jest zatrudniony w wymiarze 5/18 etatu na czas nieokreślony. Czy nauczycielowi powinno się sporządzić 2 umowy (na czas określony i nieokreślony) czy należy sporządzić aneks do obecnej umowy? Jeżeli aneks to jakie zapisy powinien zawierać.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudniać nauczyciela dyplomowanego (emeryt) ze zniżki godzin dyrektorskich na czas określony na rok szkolny? I za rok znów kolejna umowa itp. zgodnie z aneksem organizacyjnym placówki? Czy takie umowy nie przekształcają się w umowy na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie zatrudnienia pracownika niepedagogicznego. Pracownik był zatrudniony w naszej placówce od 18.09.2013 r.-30.06.2014 r. na pół etatu jako referent/pomoc pedagogiczna. Potem odbył staż z urzędu pracy, następnie był zatrudniony od 16.12.2014 r. do 30.09.2015 r. jako pomoc nauczyciela na pół etatu, przy czym od 01.09.2015 r. umowa została przedłużona do 30.06.2016 r. i nastąpiła zmiana z pół etatu na cały etat. Co w przypadku gdybyśmy chcieli przedłużyć umowę z tym pracownikiem? Czy musi być to już umowa na czas nieokreślony? Od kiedy zacząć naliczać te 33 miesiące? Czy liczyć kolejną zmianę jako 3 umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe