Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka dnia 7 marca 2018 roku urodziła dziecko. Zamierza wykorzystać 52 tygodnie urlopu (macierzyński - rodzicielski) tj. od.07 marca 2018 r. do 05 marca 2019 r. Po ww. urlopach prosi o udzielenie urlopu wypoczynkowego za 2018 r. 42 dni (06.03.2019 – 16.04.2019). W roku szkolnym 2017/2018 wykorzystała 14 dni (ferie zimowe); 42 dni chce wykorzystać po urlopach macierzyńskim i rodzicielskim. W związku z powyższym za ile dni przysługuje świadczenie urlopowe „w sierpniu 2018” a za ile dni „w sierpniu 2019”. Jak to poprawnie wyliczyć?
Zgodnie z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela, z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o ZFŚS, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Ustawa nie wymaga faktycznego wykonywania pracy, lecz pozostawania w zatrudnieniu. Nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, jest cały czas zatrudniony i nie wpływa to na prawo do świadczenia urlopowego. Zakładając, że nauczycielka jest zatrudniona w pełnym wymiarze godzin, będzie jej przysługiwało świadczenie w pełnej wysokości zarówno za rok szkolny 2017/2018, jak i za 2018/2019.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę powierzyć obowiązki IODO pracownikowi szkoły (sekretarzowi lub kierownikowi gospodarczemu)? Obecnie prowadzi nas firma zewnętrzna, ale od nowego roku jesteśmy zmuszeni szukać innego rozwiązania. Czy obecne przepisy pozwalają zatrudnić jako IODO pracownika szkoły, który ma dostęp do różnych danych w tym danych wrażliwych zarówno nauczycieli, jak i uczniów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w placówce nieferyjnej od dnia 01.09.2024 r. na czas nieokreślony. W dniu 05.04.2024 r. złożył wypowiedzenie o rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Zgodnie ze złożonym wypowiedzeniem przez nauczyciela:
- ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę,
-od którego momentu ma być liczony okres wypowiedzenia,
- na jakiej podstawie prawnej stosunek pracy zostanie rozwiązany.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego w sierpniu 2017 r. We wrześniu 2021 r. rozpoczął awans na stopień nauczyciela mianowanego, który miał trwać 2 lata i 9 miesięcy. Zmiany w awansie od 2022 r. dają możliwość, skrócenia tego awansu do maja 2023 r., jednak nauczyciel we wrześniu 2021 r. nie złożył do dyrektora wniosku o skrócenie awansu i nie zmodyfikował planu awansu. Czy nauczyciel może w lutym 2023 r. złożyć wniosek o skrócenie awansu, zmodyfikować plan i zakończyć awans w maju 2023 r.? Czy musi kontynuować awans na starych zasadach i kończyć awans w maju 2024 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam pracownika niepedagogicznego, który przebywał dłuższy czas na zwolnieniu lekarskim. Obecnie od kwietnie b.r. przebywa na zasiłkach rehabilitacyjnych udzielanych przez ZUS. Ostatni zasiłek skończył się dwa tygodnie temu, a nie ma kolejnej decyzji ZUS. Pracownik twierdzi, że ZUS kazał czekać, a on nie świadczy pracy. Nie mogę zatrudnić nikogo na zastępstwo, płacę dodatkowo innym pracownikom za wykonywaną pracę do czego nie mam dodstaw prawnych, gdyż pracownik formalnie powinien pracować. Co mam zrobić? Sytuacja się powtarza już drugi raz. W lipcu pracownik otrzymał decyzję z terminem dwa tygodnie wstecz. Czy to zgodne z prawem? Jakie mam kroki podjąć? Czy obecna "nieusprawiedliwiona" obecność jest podstawą do zwolnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczące czasu pracy nauczycieli w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli nauczyciel w danym dniu idzie na konferencje lub szkolenie - czy jest o w ramach godzin dydaktycznych czy poza pensum? Jeżeli poza pensum to dana osoba powinna odrobić godziny dydaktyczne podczas których była na szkoleniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe