Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W dniu 8 czerwca otrzymałam negatywną odpowiedź eksperta na zadane wcześniej pytanie: „Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania z 20-letnim stażem pracy w szkole z emeryturą wojskową można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?”. W innej publikacji natknęłam się na pozytywną opinię na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2015 r. II UK 145/14. Bardzo proszę o odniesienie się do podanego wyroku sądu.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2015 r. II UK 145/14 emerytura wojskowa nie wyłącza prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, czyli świadczenia wypłacanego przez ZUS z ubezpieczenia chorobowego. Wyrok ten nie rozstrzyga kwestii urlopu dla poratowania zdrowia nauczycieli, który nie jest elementem ubezpieczenia chorobowego i w jego czasie nauczyciel nie otrzymuje świadczenia z ZUS tylko wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę. Nie podstawy do traktowania wynagrodzenia za urlop zdrowotny tak samo jak świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w nawiązaniu do udzielonej odpowiedzi, również w literaturze oraz innych orzeczeniach niż wskazane w dotychczasowym stanowisku, wskazuje się, że ograniczenie możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia lub czasu jego trwania nie jest związane z rodzajem emerytury, z jakiej może skorzystać nauczyciel (wyroki SN: z 4.12.2003 r., I PK 72/03, OSNP 2004/21, poz. 366 oraz z 26.03.2007 r., I PK 262/06, OSNP 2008/9–10, poz. 123; Rozwadowska-Skrzeczyńska, M. Szymańska, A. Barański, Karta Nauczyciela. Komentarz, wyd. X, WKP 2018). Nie ma orzecznictwa, ani poglądu doktryny wskazującego, że nauczyciel z emeryturą wojskową może skorzystać z urlopu zdrowotnego, a w związku z tym przeciwny pogląd jest odosobniony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy ma kwalifikacje do nauczania zajęć komputerowych w klasach I i II szkoły podstawowej (nowa podstawa programowa, nauczyciel z wyższym - magisterskim wykształceniem w zakresie nauczania początkowego, który ukończył podyplomowe studia w zakresie techniki, w ramach których miał 100 godzin zajęć praktycznych z
przedmiotu "technologia informacyjna" oraz 5 godz. teorii i 15 godz. praktycznych z przedmiotu "technologia informacyjna w nauczaniu techniki". N-l ten ma również certyfikat ukończenia szkolenia (3 moduły) "Technologie informacyjne i edukacja multimedialna w praktyce szkolnej". Szkolenie prowadziła firma COMBIDATA POLSKA Sp. z o.o. w 2004 r.???
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła feryjna
Pyt. 1
Nauczyciel ostatnią ocenę dorobku zawodowego otrzymał 10.06.2013 r.
Natomiast w tym roku tj. 03.04.2019 r. nauczyciel złożył do dyrektora wniosek o dokonanie oceny pracy (powołując się na art. 6a ust. 1d pkt.1 KN)
Dyrektor funkcję dyrektora objął w 2016 roku.
Za jaki okres czy lata dyrektor powinien dokonać oceny pracy nauczyciela?
Za dwa lata, rok czy od ostatniej oceny nauczyciela, czyli od 2013 r.?
Pyt. 2
Czy nauczyciel, który był zatrudniony na rok szkolny tj. do 31.08.2019 r. i będzie ponownie zatrudniony od 01.09.2019 r. powinien mieć założoną nową teczkę osobową zgodnie z przepisami 2019 r. pomimo ciągłości zatrudnienia (świadectwo pracy nie zostało wystawione)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła publiczna otrzymała krótkie zapytanie (drogą email) z prośbą o podanie listy wynagrodzenia nauczycieli – stanowiskowo za miesiąc czerwiec. Adresat powołał się na ustawę o dostępie informacji publicznej. Czy szkoła może oraz czy powinna wysłać w/w dane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ukończył magisterskie studia stacjonarne w latach 1978-1983. Od 01.09.1983 r. nieprzerwanie pracuje na stanowisku nauczyciela.W dniu 31.12.2008 r. posiadał 25 lat pracy przy tablicy. Czy chcąc odejść na emeryturę obecnie nabył prawo do "starej" emerytury nauczycielskiej po doliczeniu okresu studiów dziennych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
moje pytanie będzie dotyczyło odpłatności za godziny uciążliwe. Mam ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym + sprzężenia. Chłopiec ten uczęszcza do klasy 4, ma nauczyciela współorganizującego kształcenie. Realizuje inną postawę programowa. Czy powinnam wypłacać dodatek za warunki uciążliwe. Jeśli tak, to komu- nauczycielom uczącym w oddziale, nauczycielowi współorganizującemu kształcenie? Bardzo proszę o poradę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe