Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób należy wybrać przedstawiciela, który wejdzie w skład komisji konkursowej powołanej w celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły?
W zespole szkół działają dwie rady rodziców – rada rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum. W jaki sposób należy wybrać przedstawiciela, który wejdzie w skład komisji konkursowej powołanej w celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły? Obie rady mają odrębne regulaminy. Brak też zapisów w regulaminach o postępowaniu w takiej sytuacji.
Tryb wyboru przedstawiciela rad rodziców do komisji konkursowej na dyrektora zespołu szkół określają rady rodziców. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym powinno znaleźć się rozstrzygnięcie tej kwestii.
Skład komisji konkursowej
Organ prowadzący szkołę powołuje komisję, której przedstawiciele biorą udział w wyłonieniu kandydata na stanowisko dyrektora. W skład komisji konkursowej wchodzi:
- 3 przedstawicieli organu prowadzącego szkołę ;
- 2 przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
- po 1 przedstawicielu:
- rady pedagogicznej,
- rady rodziców,
- zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy
Proporcjonalny skład komisji konkursowej
Warunkiem koniecznym przy ustalaniu ostatecznego składu komisji jest zachowanie odpowiednich proporcji w składzie komisji – zgodnie z przepisami art. 36a ust. 7-8.
A zatem łączna liczba przedstawicieli organu prowadzącego szkołę i sprawującego nadzór nie może być mniejsza niż łączna liczba pozostałych przedstawicieli.
Wspólny przestawiciel rad rodziców
Jak wskazuje art. 36a ust. 6 pkt 3 lit. b w skład komisji konkursowej powołuje się przedstawiciela nie określonej rady rodziców, a rodziców uczniów szkół tworzących zespół szkół. Wydaje się, że można na drodze analogii zastosować tu procedury wyboru przedstawicieli rad rodziców tak jak w przypadku nowo zakładanego zespołu szkół – art. 36a ust. 9 pkt 2.
Zatem wyboru jednego przedstawiciela rodziców obie rady powinny dokonać spośród rad rodziców szkół funkcjonujących w zespole szkół. Wybrany przedstawiciel reprezentuje w trakcie konkursu na dyrektora stanowisko wypracowane przez obie rady rodziców.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie dokumenty szkoła powinna umieszczać na BIP?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Odpis na ZFŚS w 2024 r.
Mamy w szkole standaryzację zatrudnienia dla AiO (etaty są wyliczane na podstawie Zarządzenia Prezydenta Miasta, w powiązaniu z ilością uczni w szkole, powierzchnią i wielkością budynku), i wg. standaryzacji miasto przyznało nam 16 etatów AiO na rok 2024. w ciągu tego całęgo roku 1 sprzątaczka przebywa na rodzicielskim więc musiałem zatrudnić osobę na zastępstwo. Jak liczyć wg obecnych przepisów dot. ZFŚS naliczyc odpis - wg odgórnie ustalonego limitu etatów - 16, czy wg stanu osobowego -tj. 17 ??
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy bursie szkolnej zarządzanej przez powiat, stołówka bursowa może sprzedawać obiady pracownikom i innym uczniom z pobliskich szkół, oraz czy możemy prowadzić działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży obiadów dla mieszkańców miasta w postaci np. obiadów abonamentowych? Jesteśmy płatnikiem VAT oraz jako Zespół Placówek Bursa i Szkolne Schronisko Młodzieżowe czy możemy sprzedawać posiłki gościom szkolnego schroniska młodzieżowego? Proszę o opinię i podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W zeszłym roku szkolnym w szkole były prowadzone dwa dzienniki lekcyjne _ wersja papierowa oraz w formie pilotażowej e-dziennik. Nie mieliśmy zgody z JST na prowadzenie wersji elektronicznej. W szkole był uczeń, który w I semestrze uczęszczał na lekcje religii (miał wystawioną ocenę), a w II semestrze matka zawiesiła jego uczęszczanie na katechezę. W wersji papierowej na koniec roku ma wstawioną kreskę (podobnie w arkuszu ocen). W e-dzienniku ma zapisane (nie uczęszczał). Obecnie matka domaga się, żeby napisać oceny z obu dzienników, aby mogła je porównać. Wizytator KO nie przyjmuje argumentu, że e-dziennik był testowany. Twierdzi, że oba dzienniki są równorzędnymi dokumentami i ma być w nich to samo. Zarzuca szkole niezgodność w dokumentach szkolnych. Jak podejść do tego problemu? Który dziennik jest dokumentem? Nie ukrywam, że pisma wyjaśniające są wysyłane do wizytatora kilkakrotnie. Teraz już sama nie wiem, jak to rozstrzygnąć. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodnie z rozporządzeniem z 17.03.2017 o organizacji szkoły, grupie 4-5-latków w przedszkolu można przydzielić zajęcia z języka obcego 2 x 15 w tygodniu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe