Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 172 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. statut danej niepublicznej szkoły określa prawa...

PORADA PRAWNA

09 października 2018 Prawo oświatowe

W jakim stopniu obowiązują szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej przepisy wynikające z z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach? Czy część zajęć (poza orzeczeniami i opiniami) np. zajęcia z logopedą mogą być w takiej placówce płatne?

Na podstawie art. 172 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. statut danej niepublicznej szkoły określa prawa uczniów i sposób uzyskiwania środków finansowych na działalność szkoły, a więc wynika z niego, czy uczniowie z zajęć logopedycznych lub z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej korzystają odpłatnie czy nieodpłatnie lub czy odpłatne są niektóre zajęcia.

Co do zasady rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, Dz.U. z 2017 r., poz. 1591 nie obowiązuje w niepublicznej szkole z uprawnieniami szkoły publicznej, ponieważ do jego stosowanie nie odsyłają w szczególności przepisy art. 14 ust. 3 i rozdziału 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. i nie wynika z nich obowiązek udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej uczniom niepublicznej szkoły.
Natomiast jeśli dobrowolnie szkoła taką pomoc świadczy na rzecz uczniów, w statucie określa prawa uczniów i sposób wykonywania zadań w tym zakresie – art. 172 ust. 2 pkt 4 i 5 PO. Wówczas z uwagi na zdefiniowanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej i jej form w ww. rozporządzeniu, będzie miało ono zastosowanie w danej szkole adekwatnie do zakresu świadczenia pomocy.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT