Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Szkoła nie ma obowiązku zapewnić opieki dzieciom przedszkola, które nie jest organizacyjne jej przyporządkowane, nawet jeśli siedzibą przedszkola jest budynek...

PORADA PRAWNA

13 września 2012 Inne

W moim przedszkolu funkcjonują oddziały dzieci 5- i 6-letnich realizujących bezpłatnie podstawę programową. Oddziały te ulokowane są w budynku szkoły podstawowej ale organizacyjnie podporządkowane są przedszkolu. W jednym z nich jest kilkoro dzieci, które po zakończeniu zajęć oczekują na transport gminny. Dyrektor szkoły obawia się przyjąć te dzieci do świetlicy szkolnej, ponieważ nie są jego uczniami. Jak zgodnie z prawem rozwiązać ten problem? Czy dyrektor szkoły powinien umieścić w regulaminie świetlicy stosowny zapis czy też organ prowadzący powinien może załatwić tę sprawę jakimś zarządzeniem?

Szkoła nie ma obowiązku zapewnić opieki dzieciom przedszkola, które nie jest organizacyjne jej przyporządkowane, nawet jeśli siedzibą przedszkola jest budynek szkoły.

Świetlica szkolna jest organizowana dla uczniów szkoły (§ 7. 1.Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów) lub organizację dojazdu do szkoły, szkoła organizuje świetlicę). 

Myślę, że organem prowadzącym dla obu placówek jest samorząd terytorialny. Jeśli więc nie usankcjonował tego prawnie, wg mnie są następujące możliwości:

1) podpisanie porozumienia z przedszkolem i ustalenie zasad współpracy w ramach świetlicy szkolnej,

2) nauczyciel przedszkola zapewnia opiekę dzieciom korzystając ze świetlicy szkolnej również na podstawie pisemnego porozumienia między dyrekcjami placówek.

Zawsze jednak współpraca odbywa się na pisemną prośbę rodzica do dyrekcji przedszkola. Rodzic zapoznaje się i podpisuje zobowiązania regulaminowe świetlicy szkolnej.

Podstawa prawna

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.).

ZAŁĄCZNIK Nr 1

RAMOWY STATUT PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA

§ 9. 1.Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, zasady określonej w § 5 ust. 2-5 oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów).

2.Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciel (nauczyciele), któremu powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustala dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.

§ 10. 1.Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, zgodnie z ust. 2 pkt 2.2.

Statut przedszkola określa:

1) dzienny czas pracy przedszkola ustalony przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, w tym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż 5 godzin dziennie,

2) terminy przerw w pracy przedszkola ustalone przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola,

3) dodatkowe informacje o organizacji pracy przedszkola,

4) zasady odpłatności za pobyt dzieci w przedszkolu i odpłatności za korzystanie z wyżywienia przez pracowników, ustalone przez organ prowadzący.

§ 11.Statut przedszkola określa zakres zadań nauczycieli oraz innych pracowników, z uwzględnieniem przepisów § 12-15.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

§ 7. 1.Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów) lub organizację dojazdu do szkoły, szkoła organizuje świetlicę.

2.W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych. Liczba uczniów w grupie nie powinna przekraczać 25, z zastrzeżeniem ust. 3.3.Liczba uczniów w grupie wychowawczej w świetlicy zorganizowanej w szkole specjalnej powinna odpowiadać liczbie uczniów określonej w § 5 ust. 3 dla oddziału szkoły specjalnej.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT