Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W naszym Zespole Szkół (liceum, technikum i internat) z dniem 19.10.2020 r. wprowadzono nauczanie hybrydowe, co spowodowało konieczność pozostawania uczniów na weekend w internacie. Obsługę kuchni i panie sprzątające obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy i 8 godzin na dobę, w szkole obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Czy w związku z koronawirusem możemy wydłużyć pracę obsługi kuchni o sobotę i niedzielę, oddając im wolne dni w terminie późniejszym (poza okresem rozliczeniowym)? Czy powinno zostać to uregulowane w regulaminie pracy? (W kuchni zatrudnione są trzy osoby). Czy regulują to może jakieś przepisy o COVID-19?
W Państwa zespole obowiązuje z pewnością podstawowy system czasu pracy z uwagi na to, że jest on najłatwiejszy do zastosowania. Podstawowy system czasu pracy tym różni się od pozostałych, że do jego wprowadzenia nie jest konieczne zastosowanie szczególnych zasad i spełnienie przesłanek. System ten zakłada, że czas pracy zatrudnionych w nim pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320). W systemie tym pracownik kategorycznie nie może mieć zaplanowanej pracy powyżej 8 godzin na dobę. Z kolei tygodniowa norma czasu pracy ma charakter przeciętny. Oznacza to, że pracownik w jednym tygodniu może pracować dłużej niż 40 godzin, ale w bilansie rozliczeniowym pracownik nie może świadczyć pracy dłużej niż 40 godzin tygodniowo. Maksymalny tygodniowy czas pracy w organizacji podstawowej łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131 § 1 Kodeksu pracy).
Bardzo popularną formą organizacji czasu pracy jest ruchomy czas pracy. Może on przewidywać:
• różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z rozkładem są dla pracowników dniami pracy,
• przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
Ruchomy czas pracy może być wprowadzony przez pracodawcę w każdym systemie czasu pracy w sposób określony w art. 150 § 3 Kodeksu pracy, a także ustalony na pisemny wniosek pracownika.
W przedstawionej sytuacji najrozsądniejszym wyjściem będzie wysłużenie okresu rozliczeniowego ewentualnie wprowadzenie równoważnego systemu czasu pracy. W jednym zdaniu, równoważny czas pracy polega na wydłużaniu czasu pracy w danym dniu czy tygodniu, na rzecz skrócenia czasu pracy w innym dniu lub tygodniu albo udzieleniu dni wolnych od pracy. System równoważy czas pracy tak, aby w okresie rozliczeniowym jego dopuszczalny wymiar nie był przekroczony. Taki system należy wprowadzić w oparciu o zapisy w art. 150 Kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy nauczyciela zatrudnionego na podstawie art. 15 ust 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996), a konkretnie o: urlop dla nauczyciela. Wg. art. 15 ust 3 ustawy Prawo Oświatowe zatrudnia się na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, co to znaczy? Czas pracy jest taki jak u nauczyciela, wg pensum. a co z innymi zasadami? Tj: urlop? Świadczenie urlopowe dla nauczycieli?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W czerwcu zmarła czynna nauczycielka. Jaka odprawa pośmiertna przysługuje rodzinie? We wrześniu miałaby 30 lat pracy. Czy oprócz odprawy rodzinie należy się również jubileuszówka, urlopowe z KN oraz ekwiwalent za urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik kuchni (pomoc kucharza) po dwóch latach pracy w przedszkolu, dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności. Badanie okresowe jako zdrowy pracownik ma do 2020r. Czy mam prawo/obowiązek w takim wypadku skierować pracownika na badanie weryfikacyjne z orzeczeniem o niepełnosprawności do medycyny pracy?
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Stawiskach od 1 września 2015r. Piszę do Państwa w sprawie bezprawnego udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/122959, oraz http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/123555. Sąd I instancji uniewinnił poprzednią dyrektor. LINK PONIŻEJ ZAWIERA UZASADNIENIE WYROKU: http://www.kolniak24.pl/wiadomosci/powiat/powiat-kolnenski/item/3693-sad-uniewinnia-byla-dyrektor-szkoly-w-stawiskach-od-zarzutow. Jakie kroki powinienem poczynić, na początku pracy na stanowisku dyrektora, ws. nauczyciela któremu udzielono urlopu dla poratowania zdrowia? Wobec uzasadnienia sędziego powinienem odwołać go z urlopu. Nie rozumiem dlaczego i jaką podstawę prawną miałbym tu zastosować. Przecież sprawa była w toku, nie było prawomocnego wyroku. Sędzia mówi także że dyrektor szkoły nie jest funkcjonariuszem publicznym. Tylko w ściśle określonych sytuacjach. Czy jest gdzieś u Państwa może artykuł na ten temat?
- Od 02.09.2013r.dostałam powołanie na PO dyrektora szkoły do momentu rozstrzygnięcia konkursu. Konkurs odbył się w lutym 2014r, który wygrałam. Zostałam powołana na 5 lat szkolnych od 01.03. 2014r., do kiedy powinnam mieć powołanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe