Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W okresie zdalnego nauczania organ prowadzący uważa, że nauczycielom pracującym w szkole specjalnej nie należy się dodatek za warunki trudne. Czy jest to zgodne z prawem? W umowach jest zapisane, że taki dodatek mamy mieć wypłacony. Zwracam się z prośbą o wskazanie podstawy prawnej dotyczącej wypłacania nauczycielom w szkołach specjalnych dodatku za trudne warunki pracy w okresie zdalnego nauczania.
Za pracę w trudnych warunkach przysługuje dodatek za warunki pracy, m.in. za prowadzenie zajęć dydaktycznych i wychowawczych w szkołach specjalnych – art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 i § 8 pkt 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). W czasie nauki zdalnej szkoła specjalna nadal realizuje wszystkie swoje zadania, w tym prowadzi zajęcia dydaktyczne, a zmianie ulega jedynie sposób i metoda ich realizacji – za pomocą środków komunikowania się na odległość (§ 3a ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Dz.U. z 2020 r., poz. 410 ze zm.). W związku z tym nauczyciele nadal prowadzą zajęcia dydaktyczne w szkole specjalnej tylko zdalnie, zamiast w siedzibie szkoły. Na podstawie art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę. W orzecznictwie podkreśla się, że dodatek za warunki pracy przysługuje za każdą godzinę przepracowaną w trudnych warunkach (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 czerwca 2006 r., IV SA/Wr 696/05). Nie ma podstawy prawnej do pozbawienia dodatku za warunki pracy za godziny przepracowane w trudnych warunkach w czasie nauki zdalnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od maja 2019 r. obowiązuje nowy wzór świadectwa pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikom zatrudnionym w szkole na stanowisku sprzątaczki i sekretarza szkoły przysługuje jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy nauczyciela, który ma podwójne kwalifikacje: nauczyciel edukacji elementarnej i pedagog specjalny. Do tej pory ta osoba pełniła funkcję nauczyciela przedszkola, a od stycznia do czerwca tego roku ma pełnić tylko funkcję nauczyciela wspomagającego. Później znów będzie nauczycielem przedszkola. Czy muszę tej osobie zmieniać stanowisko w umowie na te kilka miesięcy, czy w umowie może pozostać stanowisko nauczyciel przedszkola, a funkcję wspomagającego będzie ta osoba pełniła na podstawie drugich kwalifikacji, niezależnie od stanowiska w umowie? Czy wtedy mogę spokojnie rozliczyć tę osobę z subwencji przyznanej na osobę niepełnosprawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kto ma przeprowadzić rekrutację uczniów do szkoły oraz przedszkola i zatrudnić nauczycieli i obsługę jeśli szkoła jest w likwidacji i na miejscu 3 szkół podstawowych powstanie jedna szkoła podstawowa. Jaka jest podstawa prawma.
- Nauczyciel posiada licencjat z germanistyki i magisterium z matematyki. Obecnie uczy matematyki (16 godz.) i języka niemieckiego (6 godz.). Jakie powinno być wynagrodzenia tego nauczyciela – ze stawki magisterskiej w całości czy proporcjonalnie do posiadanego wykształcenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe