Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który zakupił w 2020 r. z programu ministerialnego 500+ plus w okresie nauki zdalnej laptopa może składać wniosek na nowy program 2500 zł w bonie na laptopy dla nauczycieli w 2023 r.?
Wydaje się to możliwe, ponieważ na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz. U. z 2023 r., poz. 1369) jeżeli nauczyciel otrzymał świadczenie na sfinansowanie zakupu laptopa
w ramach wsparcia udzielonego z innych programów finansowanych ze środków publicznych, decyduje, czy korzysta ze wsparcia, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 2 w zw. z art. 11 ust. 1 ww. ustawy (bon na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego do 2500 zł), czy ze wsparcia przewidzianego w tych programach. Wybór należy więc do nauczyciela. Z pytania wynika, że nauczyciel skorzystał z dofinansowania w wysokości 500 zł ze środków publicznych, o których mowa w § 10c i § 10d rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 493 ze zm.). Obecnie może więc wybrać nowe wsparcie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Problem z jakim się zwracam w punktach wygląda następująco: 1. Nauczyciel kontraktowy pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy dostał pismo z ograniczeniem etatu, którego nie przyjął; 2.W związku z odmową ograniczenia etatu nauczyciel dostał wypowiedzenie umowy jednak powołano się w wypowiedzeniu na złą podstawę prawną art 20 kn (powinno być art. 27kn); 3. Czy w takim przypadku należy się odprawa, jeśli zakład, szkoła zatrudniała 18 osób w dniu wręczenia wyp, a w chwili odejścia pracownika jest zatrudnionych 20 osób; 4. Nauczyciel zrobiła awans zawodowy na nauczyciela mianowanego jednak umowa nie przekształciła się w mianowanie, ponieważ nauczyciel nie miała pełnego etatu. Czy nauczycielowi przysługuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy zatrudnionego konserwatora na 4/8 etatu na czas nieokreślony (nie mamy więcej etatu konserwatora w planach), czy możemy na okres wakacji zatrudnić go na dodatkowe 4/8 etatu na stanowisku sprzątaczki (zwalnia się etat, ponieważ sprzątaczka odchodzi na emeryturę) tzn. zawrzeć z nim porozumienie na dodatkowe 4/8 sprzątacza etatu do 31 sierpnia 2023 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy mieszkania przydzielonego dla nauczyciela: Nauczycielowi przydzielono mieszkanie służbowe w budynku szkoły na czas zatrudnienia w oświacie. Z końcem sierpnia 2017 r. nauczyciel zakończył pracę w szkole w związku z przejściem na emeryturę. Karta Nauczyciela przewidywała, że prawa do zajmowanie mieszkania przysługuje także na emeryturze. Czy wobec zmiany KN w 2018 r., nauczyciel stracił prawo do zajmowania mieszkania?
- Nauczycielka świetlicy, kontraktowa, staż pracy 6 lat, umowa na czas nieokreślony. Czy może zostać zwolniona mimo, iż jej etat nie ulega likwidacji? Na to stanowisko planuje się przesunąć nauczyciela dyplomowanego z dłuższym stażem pracy, który do twej pory nie pracował na świetlicy, prowadził nauczanie indywidualne dziecka z pośledzeniem w stopniu znacznym.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pewne pytanie ad. z art. 20 KN i 22ust.2. Dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy w razie:
-całkowitej likwidacji szkoły -częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn ww. następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Ww. warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy m.in. nauczycieli szkół, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego. Mam pytanie czy ograniczenie etatu ( art. 22.2 KN) odbywa się na tych samych warunkach. Czy dyrektor placówki centrum kształcenia ustawicznego musi wręczyć nauczycielowi ograniczenie do końca maja, aby obowiązywało od 1.09.2015 r. czy może to zrobić np. po odbytej rekrutacji po wakacjach. Dodam, iż rekrutacja w szkołach dla dorosłych trwa do 26.08.2015 r. i tak naprawdę dopiero po ilości semestrów można określić dokładną liczbę etatów w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe