Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W projekcie arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2021/2022 zabrakło godzin dla 3 nauczycieli kontraktowych zatrudnionych na umowę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Mogą być zatrudnieni jedynie w wymiarze 1/2 etatu. Jakie dokumenty i w jakim terminie powinni oni otrzymać: propozycje ograniczenia zatrudnienia czy wypowiedzenie warunków umowy o pracę?
W samorządowej szkole nie można dokonać wypowiedzenia zmieniającego z art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 wobec nauczycieli zatrudnionych na pełen etat, gdy z przyczyn organizacyjnych: częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania nie można zapewnić im pełnego etatu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2006 r., I PK 213/05). W takiej sytuacji należy albo wypowiedzieć dotychczasowe umowy o pracę, z obowiązkiem wypłacenia odpraw i następnie zawrzeć nowe umowy o pracę na część etatu (art. 20 ust. 1 pkt 2, ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm) albo można za zgodą nauczycieli (bez obowiązku wypłacenia odpraw) zmienić w ramach kontynuacji zatrudnienia wymiar etatu i wynagrodzenie zasadnicze w trybie pisemnego tzw. porozumienia stron – art. 29 § 4 w zw. z art. 11 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jako nauczycielka wygaszanego gimnazjum (do 31.08.2019 r. pełnię funkcje p.o. dyrektora) zatrudniona na podstawie mianowania zostałam przeniesiona od 01.09.2019 r. do szkoły podstawowej. Posiadam kwalifikacje do nauczania geografii, biologii i doradztwa zawodowego. Przydzielono mi 10/18 biologii, 1/22 zajęć doradztwa zawodowego. Etat uzupełniać będę w dwóch innych szkołach na terenie gminy nauczając geografii. Na taki przydział wyraziłam zgodę, gdyż byłam poinformowana, że w szkole, do której zostałam przeniesiona zatrudniona jest na podstawie mianowania nauczycielka, posiadająca kwalifikacje do nauczania geografii. W dniu 19.08.2019 r. dowiedziałam się, że owa nauczycielka nie posiada kwalifikacji do nauczania geografii – realizuje obecnie studia podyplomowe. Przydzielono jej 15/18 zajęć dydaktycznych zgodnie z kwalifikacjami i 10/18 geografii, do której obecnie nie podsiada kwalifikacji. Czy po otrzymaniu zgody na nauczanie geografii przez Kuratora może ona mieć uzupełniony etat 3/18 godzinami zajęć geografii, do których nie ma kwalifikacji mimo, że w szkole są możliwości przydzielenia jej 3/18 godzin do pełnego wymiaru zgodnie z kwalifikacjami – godziny te obecnie mają przydzielone inni nauczyciele w ramach godzin nadliczbowych. Czy Kurator w takiej sytuacji, gdy w szkole jest zatrudniona osoba z kwalifikacjami do nauczania geografii i musi uzupełniać etat w innych szkołach może wyrazić zgodę na nauczanie geografii przez nauczycielkę nie posiadającą kwalifikacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość prawna przeniesienia nauczyciela mianowanego do innej szkoły w taki sposób, że w szkole macierzystej będzie miał 4/18 a w tej drugiej szkole 5/18 czyli razem 9/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym poruszyć kwestię przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli. Jestem nowym dyrektorem i na podstawie arkuszy informacyjnych dot. pracy nauczycieli przyznałam dodatki motywacyjne we wrześniu. Okazało się, że dwóch nauczycieli ma je niższe niż w ubiegłym roku. Zarzucono mi, że na piśmie nie zawiadomiłam ich wcześniej o obniżeniu dodatku. Czy ogólne przepisy oświatowe zawierają informacje na temat warunków obniżenia dodatku motywacyjnego, czy ma to regulować szkolny dokument tworzony na podstawie uchwały organu prowadzącego? Dodam, że ta uchwała nie zawiera takich informacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma ograniczone pensum 13/18, ale jest również zatrudniony na 15/30 na etacie w bibliotece szkolnej. Czy można połączyć te zatrudnienia w jeden etat i wykazywać godziny ponadwymiarowe, czy lepiej zatrudnić nauczyciela na podwyższonym pensum? Jak mam zrobić, aby nauczyciel nie stracił na wynagrodzeniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy powinniśmy wypłacić nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony od 2 października 2017 do 22 czerwca 2018 r. ekwiwalent za urlop? Rozwiązał umowę za porozumieniem stron z dniem 30 listopada 2017 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe