Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W regulaminie ZFŚS mamy napisane, iż wczasy pod gruszą są wypłacane jeżeli pracownik wykorzystał 10 dni w ciągu na wypoczynek. Rozumiem, że jeśli 10 dni zostało wykorzystanych w trakcie roku w różnych odstępach czasu to takiemu pracownikowi nie należy się wypłata świadczenia? Dodatkowo chciałam się dowiedzieć jak jest z zatrudnieniem na niepełny etat. Pracownica zatrudniona jest na 6/40 etatu. W ciągu roku ma do wykorzystania 4 dni urlopu (32 h). Wiadomo, że nie ma możliwości wykorzystania 10 dni urlopu w ciągu. Czy należy jej wypłacić wczasy pod gruszą? Jeśli tak to proporcjonalnie?
Powołany zapis Regulaminu ZFŚS należy interpretować w ten sposób, że wczasy pod gruszą należą się pracownikowi zatrudnionemu na pełen lub część etatu, który z powodu korzystania z wypoczynku jest nieobecny w pracy nieprzerwanie przez 2 tygodnie. Pracownica zatrudniona na 6/40 etatu w 1 tygodniu wykorzystuje tylko 6 godzin urlopu (ponieważ tyle ma do przepracowania), a w sytuacji wykorzystania jednorazowo co najmniej 12 godzin, jest uprawniona do świadczenia. Zatrudnienie na część etatu nie obniża wysokości świadczenia, ponieważ wymiar etatu nie stanowi kryterium socjalnego (art. 8 ust. 1 UoZFŚS).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ekwiwalent za niewykorzystany urlop nauczyciela. Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony, przebywająca do 12 sierpnia na urlopie rodzicielskim, złożyła wypowiedzenie ze skutkiem na dzień 31 sierpnia. W związku z ciążą (zwolnienia lekarskie) i urlopami związanymi z macierzyństwem przysługiwał jej urlop uzupełniający za 2016 r. w ilości 12 dni oraz za 2017 r. w ilości 56 dni. Jaki jest wymiar należnego urlopu za 2018 r. w związku z wypowiedzeniem (rozwiązanie umowy 31 sierpnia)) i za ile dni powinno się naliczyć ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop (nauczycielka, po urlopie rodzicielskim, od 13 do 31 sierpnia przebywa na urlopie, tj. 19 dni). Serdecznie proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany od lutego 2020 r. do 21.11.2020 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję, że nauczyciel jest całkowicie niezdolny do pracy i nie ma podstaw do dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, tylko do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to dyrektor rozwiązuje z tym nauczycielem umowę o pracę (jeśli tak, to jaka podstawa prawna?), czy nauczyciel powinien wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na rentę? Czy należy się odprawa rentowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej gminie jest prezes oddziału ZNP, który nie jest moim pracownikiem - jest zatrudniony w innej szkole w gminie. W mojej szkole są zatrudnieni pracownicy, którzy należą do ZNP w ilości 30% z całej gminy. Dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest prezes wystosował do mnie pismo będące porozumieniem, a z którego wynika, że mam ponosić koszty związane ze zniżką godzin oddelegowanego prezesa (prezes zatrudniony jest na 6/18 w macierzystej szkole). 1. Czy muszę ponosić koszty proporcjonalnie do liczby członków ZNP zatrudnionych w mojej szkole? 2. Czy w skład ponoszonych przeze mnie kosztów powinny wchodzić: składki zus i fundusz pracy, średnia z nadgodzin, dodatek uzupełniający, dodatek wiejski, fundusz nagród, odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatkowe wynagrodzenie roczne ("13")?
- Nauczyciel jest na urlopie bezpłatnym trwającym przez cały rok szkolny. Czy ten sam nauczyciel może wziąć urlop bezpłatny na kolejny rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą feryjną. Osoba, która posiada przygotowanie pedagog dla instruktorów praktycznej nauki zawodu w wymiarze 48 godz. z dnia 22.08.2019 r., dyplom mistrza w zawodzie oraz doświadczenie zawodowe uznane przez dyrektora może być zatrudniona w szkole za zgodą organu prowadzącego, jeśli tak to jaka podstawa prawna powinna być zawarta w umowie? Czy taka umowa zalicza się do limitu umów z kodeksu pracy?
Czy umowy z instruktorami praktycznej nauki zawodu w systemie dualnym, którzy prowadzą zajęcia z uczniami np. w hotelach podlegają do limitu? Czy takim osobą wypłaca się świadczenie urlopowe z funduszu ZFSS gdy prowadza zajęcia 3 razy w tyg.?
(regulamin ZFSS znajduje się zapis, że musi być wniosek urlopowy na 14 dni kalendarzowych)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe