Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole jest nauczyciel dyplomowany, który jest zatrudniony na umowę o pracę. W umowie jest napisane, że zatrudnienie na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego. Ponadto nauczyciel ma kwalifikacje do nauczania specjalnego. Nauczyciel w nowym roku szkolnym wnioskuje o pełny wymiar godzin zajęć języka niemieckiego 18/18. Nauczanie specjalne chciałby otrzymać jako nadgodziny. W związku z tym, że w szkole z nowym rokiem szkolnym będzie mniej oddziałów klasowych, istnieje zagrożenie, że nie starczy godzin, aby zapewnić nauczycielowi 18 godzin języka niemieckiego. Co w takiej sytuacji ma zrobić dyrektor, jak nauczyciel nie wyrazi zgody na to, aby pełny etat utworzyć z godzin języka niemieckiego i np. zajęć rewalidacyjnych.
Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na czas nieokreślony, to stosunek pracy powinien być nawiązany poprzez mianowanie a nie umowę o pracę, chyba że umowa została zawarta w niepełnym wymiarze. Innym powodem takiego zatrudnienia może być fakt zawarcia umowy na czas określony.
Kolejnym błędem jest wpisywanie w umowie stanowiska nauczyciela konkretnego przedmiotu. Pracownik taki mógłby dochodzić w sądzie zatrudnienia zgodnego z umową.
Skoro jednak w szkole nie będzie wystarczającej ilości godzin języka niemieckiego, nauczycielowi należy zaproponować na piśmie nowe warunki pracy, tj. liczbę godzin poszczególnych zajęć. Jeżeli się nie zgodzi powołując się na zapis umowy, pozostaje wypowiedzenie warunków pracy i płacy (zmniejszenie wymiaru etatu jedynie do godzin j. niemieckiego) lub - w przypadku zatrudnienia przez mianowanie - propozycję ograniczenia etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia w okresie od 24.08.2018 do 23.08.2019 r. Czy w trakcie przebywania nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia można mu wręczyć ograniczenie zatrudnienia na dzień 30.05.2019 r. na nowy rok szkolny 2019/2020 czy jest to niedopuszczalne z przyczyn prawnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy od ubiegłego roku wszyscy pracownicy szkoły muszą mieć ukończony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej? Ile czasu jest ważny taki kurs?
- W roku 2010 powołano z dniem 1 września szkołę specjalną. Organ prowadzący powiadomił nauczycieli, że przez 2 lata będzie istniał w zatrudnianiu nauczycieli tzw. okres przejściowy, czyli wszyscy nauczyciele będą zatrudnieni na czas określony. Nauczyciel był zatrudniony w roku szkolnym 2010/11 i 2011/12 na czas określony. Nauczyciele przed podpisaniem tych umów poinformowani zostali na radzie pedagogicznej o specyficznej formie zatrudniania. Po 2 latach pracy z tym nauczycielem nie przedłużono, podpisano umowy na czas nieokreślony. Jakie sankcje prawne mogą być wystosowane w stosunku do dyrektora (organu prowadzącego)
- Czy można z nauczania wczesnoszkolnego wyłączyć w-f i przydzielić go nauczycielowi w-fu?
Dwóch nauczycieli w-fu gimnazjum traci pracę, w szkole podstawowej godzin w-fu jest 30 godzin,czy jest taki przepis,że muszą dać jednemu z nich cały etat,a drugiemu to co zostanie?Czyli jeden nauczyciel ma 18 godzin, a drugi 12? Pani wójt twierdzi, że tak mówi prawo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę: moja nauczycielka matematyki w dniu 15.02.2013 roku złożyła do mnie wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w terminie od dnia 09.02.2013 na okres 24 tygodni. Na co, zgodnie z prawem, wyraziłam zgodę. Urlop macierzyński kończy się 26.07.2013 r. Nauczycielka otrzymała po tym terminie 56 dni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego, który kończy się 20 września. 21 września winna się więc wstawić do pracy. W dniu 29 lipca 2013 r. nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na okres 2 tygodni. Data widniejąca na wniosku to dzień 28.06.2013 r., jednak data wpływu do sekretariatu i rejestracja wniosku nastąpiła 29 lipca 2013 r. Pytanie: czy złożenie wniosku w ww. terminie, mimo iż na wniosku widnieje data 28.06.2013 r. spełnia warunki ustawy i muszę jej udzielić dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też wniosek wpłynął po terminie i tym samym pracownica traci prawo do niego. Jest to dla mnie sprawa istotna, gdyż udzielenie jej urlopu wiąże się z dłuższym zastępstwem za nią innego nauczyciela. Wtedy moja nauczycielka wróciłaby do pracy dopiero 04.10.2013 r. Proszę o opinię prawną i ustosunkowanie się do kwestii prawnego udzielenia bądź nieudzielenia tej pracownicy przeze mnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wiem, że istotna kwestia w tej sprawie to termin złożenia/wpływu wniosku do pracodawcy.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe