Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W ubiegłym roku szkolnym wychowawca w bursie, która jest placówką feryjną, w całości wykorzystał ferie zimowe, a w czasie wakacji przez 10 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim (21-30 sierpnia 2018r.) Czy wychowawcy w br. szkolnym należy się urlop uzupełniający?
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 września 1998 r., I PKN 298/98: "Wykorzystanie przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego w rozmiarze 8 tygodni w ciągu roku szkolnego uniemożliwia przyznanie mu prawa do urlopu uzupełniającego z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą w czasie korzystania z urlopu."
Z pytania wynika, że nauczyciel wykorzystał w 2018 roku 8 tygodni (a nawet więcej) urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje mu zatem urlop uzupełniający.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli po złożeniu do organu prowadzącego przez dyrektora arkusza, nauczyciel zatrudniony z mianowania, dla którego od września nie przewidziano żadnych godzin i konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy z braku godzin, od początku maja rozpoczął roczny urlop dla podratowania zdrowia, może w maju, czyli po zatwierdzeniu arkusza, otrzymać wypowiedzenie, gdy jest już na urlopie? W jaki sposób dyrektor może skutecznie doręczyć takie wypowiedzenie i czy od września ten urlop nadal trwa i jest płatny dla nauczyciela, czy automatycznie wygasa z końcem roku szkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin (placówką macierzystą jest inna szkoła) można zmienić w trakcie roku szkolnego wymiar zatrudnienia z 15/18 na 12/18? Czy jest potrzebna zgoda nauczyciela na jego obniżenie? Nauczyciel, o którym mowa, jest bardzo często nieobecny z różnych powodów i nie jest w stanie zrealizować podstawy programowej z przedmiotu, którego uczy. Nie mam innego specjalisty, który mógłby prowadzić zastępstwa, więc uczniowie albo mają wtedy inne lekcje, albo są zwalniani do domu. Istnieje możliwość zatrudnienia nauczyciela, który ma odpowiednie kwalifikacje i mógłby przejąć część obowiązków tego, który tak często jest nieobecny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 16.08.2017 r. przebywa na urlopie macierzyńskim płatnym 100%, po nim chce przejść na urlop rodzicielski do końca roku szkolnego (22.06.2018) płatny 60%, a następnie na urlop wypoczynkowy i z dniem 01.09.2018 r. chce wrócić do pracy. Czy przepisy pozwalają na taką ilość i kolejność urlopów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Rodzice uczennicy napisali do dyrekcji pismo z żądaniem bezzwłocznego zatrudnienie nauczyciela wspomagającego dla ich córki uczennicy klasy IV z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu lekkim. Pismo wpłynęło 29 października. Proszę o wskazanie kroków jakie ma poczynić dyrektor. Na dzień dzisiejszy mogę jedynie odpisać rodzicom, że decyzja należy do organu prowadzącego. Czy każdemu dziecku z upośledzeniem w stopniu lekkim obligatoryjnie przysługuje nauczyciel wspomagający ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od marca 2016r. nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jest wicedyrektorem. W połowie marca złożyła wypowiedzenie z funkcji wice. Otrzymała już stosowne wypowiedzenie pełnionej funkcji do 31 marca2016. Ma zwolnienie do 29 kwietnia.19 kwietnia przyniosła wniosek o urlop zdrowotny od 01.maja do 30 kwietnia 2017 roku. Jest nauczycielem j.pol. dyplomowanym z 10 letnim stażem pracy. W roku szkolnym 2016/17 w projekcie arkusza, ze względu na brak możliwości zatrudnienia jej jako polonistki (w szkole 3 polonistów - ona najkrócej pracuje) ujęłam nauczycielkę do pracy w świetlicy (arkusz wysyłamy 28 kwietnia). 1. Czy mogę w takim przypadku ująć tę nauczycielkę w arkuszu na świetlicę (cały etat) jeśli przyniosła wniosek o urlop teraz? 2. Czy w maju powinnam jej listownie dostarczyć info o proponowanym miejscu pracy - świetlica, a nie j. polski,bo nie nadgodzin? 3. Ani w roku 2016/17 ani w 2017/18 nie będzie j.polskiego dla opisywanej nauczycielki. Proszę o informacje co mogę jako dyrektor w tym zakresie zrobić jakie pisma muszę wysłać nauczycielce i kiedy, co zaproponować? Proszę o szybką odpowiedź.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe