Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Jesteśmy szkołą niepubliczna o uprawnieniach publicznych, czy z dotacji oświatowej możemy płacić za obiady dla najbiedniejszych dzieci ; za stypendium dla dzieci ze 100 % frekwencją/około 150,- zł na semestr gotówką/ ; za tzw. wczasy pod grusza dla pracowników .Czy to zgodne jest z prawem oświatowym dotyczącym dotacji oświatowej. Pozdrawiam. Katarzyna Konopka
Szkoły niepubliczne mają możliwość ustalenia wydatków na zasadach określonych przez organ prowadzący.Często jednak nie podejmują zadań obciążających budżet, ale poszukują sponsorów np. na dofinasowanie posiłków, stypendiów socjalnych dla uczniów, nagród za osiągnięcia. Organ prowadzący ustalając plan finasowy bierze pod uwagę możliwości finansowe oraz obowiązek właściwego rozliczenia subwencjii wg zawartego porozumienia z organem udzielającym dotację.
Przed podjęciem decyzji należy dokonać analizy treści zawartych porozumień, a także przeprowadzić symulację wydatków.
W świetle zapisu art. 90 ust. 2a ustawy o systemie ośwaity z 7.09.1991 r. (ze zm.) dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego, pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.
Organ stanowiący jednostkę samorządu terytorialnego ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, uwzględniając przede wszystkim podstawę obliczania dotacji i zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji.
Organ ten ponadto w uchwałach określających tryb udzielania i rozliczania dotacji wskazują na konieczność przekazania w określonym terminie przez organ prowadzący niepubliczną szkołę comiesięcznej informacji dotyczącej faktycznej liczby uczniów.
Natomiast zadania szkoły niepublicznej, zarówno zasady funkcjonowania jak i finasowania tych zadań powinien określać statut.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła musi bezwzględnie uwzględnić opinię PPP w przypadku, gdy w ocenie nauczyciela uczennica kl.II nie opanowała podstawy programowej mimo udzielania dziecku istotnej pomocy psychologiczno pedagogicznej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wzór dokumentu "Organizacja ewaluacji wewnętrznej w szkole podstawowej. Dziękuję.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy świadectwa ukończenia szkoły podstawowej mogą być wypisane ręcznie, czy obowiązkiem jest ich wypełnienie elektronicznie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Placówka niepubliczna (ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy) planuje budowę nowego obiektu. Proszę o podpowiedź czy istnieją przepisy oświatowe regulujące kwestie wymagań budowlanych, np. minimalny metraż przypadający na jednego ucznia, wielkość gabinetu logopedy, pedagoga? Oczywiście oprócz wymagań ppoż., sanitarnych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Kilka dni temu została przeprowadzona w mojej szkole kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor pracy stwierdził nieprawidłowości związane z czasem pracy. Wystawił mandat karny za wykroczenia przeciwko przepisom o czasie pracy. Mandat został przeze mnie przyjęty. Czy mogę odwołać się od tego mandatu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe