Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Szkoły niepubliczne mają możliwość ustalenia wydatków na zasadach określonych przez organ prowadzący.Często jednak nie podejmują zadań obciążających budżet, ale...

PORADA PRAWNA

25 sierpnia 2011 Inne

Witam. Jesteśmy szkołą niepubliczna o uprawnieniach publicznych, czy z dotacji oświatowej możemy płacić za obiady dla najbiedniejszych dzieci ; za stypendium dla dzieci ze 100 % frekwencją/około 150,- zł na semestr gotówką/ ; za tzw. wczasy pod grusza dla pracowników .Czy to zgodne jest z prawem oświatowym dotyczącym dotacji oświatowej. Pozdrawiam. Katarzyna Konopka

Szkoły niepubliczne mają możliwość ustalenia wydatków na zasadach określonych przez organ prowadzący.Często jednak nie podejmują zadań obciążających budżet, ale poszukują sponsorów np. na dofinasowanie posiłków, stypendiów socjalnych dla uczniów, nagród za osiągnięcia.  Organ prowadzący ustalając plan finasowy bierze pod uwagę możliwości finansowe oraz obowiązek  właściwego rozliczenia subwencjii wg zawartego porozumienia z organem udzielającym dotację.
Przed podjęciem decyzji należy dokonać analizy treści zawartych porozumień, a także przeprowadzić symulację wydatków.

W świetle zapisu art. 90 ust. 2a ustawy o systemie ośwaity z 7.09.1991 r. (ze zm.) dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego, pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.
 

 Organ stanowiący jednostkę samorządu terytorialnego ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, uwzględniając przede wszystkim podstawę obliczania dotacji i zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji. 
Organ ten ponadto w uchwałach określających tryb udzielania i rozliczania dotacji wskazują na konieczność przekazania w określonym terminie przez organ prowadzący niepubliczną szkołę comiesięcznej informacji dotyczącej faktycznej liczby uczniów.

Natomiast zadania szkoły niepublicznej, zarówno zasady funkcjonowania jak i finasowania tych zadań powinien określać statut.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT