Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wśród dzieci z obwodu jest dwoje dzieci sześcioletnich urodzonych w drugim półroczu 2008 r. Czy organ prowadzący może zakwestionować przyjęcie tej dwójki sześciolatków i stwierdzić, że nie mogą oni tworzyć czwartej klasy pierwszej?
Nie. Zgodnie z zasadami rekrutacji na rok szkolny 2014/2015 sześciolatki z drugiej połowy roku, podobnie jak te z pierwszej, mogą rozpocząć naukę w klasie pierwszej, dlatego organ prowadzący nie może zanegować ich przyjęcia do szkoły podstawowej, w obwodzie której zamieszkują.
Dzieci mają zagwarantowane miejsce w szkole w obwodzie
Organ prowadzący nie ma prawa kwestionować przyjmowania dzieci sześcioletnich zamieszkałych w obwodzie szkoły do pierwszej klasy od 1 września 2014 r.
Zgodnie z art. 20a ust. 2 ustawy o systemie oświaty dzieci zamieszkałe w obwodzie publicznej szkoły podstawowej przyjmowane są z urzędu.
W roku szkolnym 2014/2015 obowiązek szkolny obejmuje dzieci sześcioletnie
W myśl art. 20 ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw w roku szkolnym 2014/2015 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczynają dzieci:
- urodzone w 2007 r. (siedmiolatki)
- urodzone w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2008 r. (sześciolatki z pierwszej połowy roku)
Sześciolatki z drugiej połowy roku mogą, ale nie muszą, iść do pierwszej klasy
W roku szkolnym 2014/2015 dziecko urodzone w okresie od 1 lipca 2008 r. do 31 grudnia 2008 r., na wniosek rodziców, może rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego.
Z powyższych przepisów wynika, że wszystkie dzieci sześcioletnie mają uprawnienie do rozpoczęcia edukacji w klasie pierwszej.
Arkusz organizacji szkoły określa organizację nauczania
Dyrektor szkoły zgodnie z § 10 ust. 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół opracowuje arkusz organizacji szkoły, który określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym do 30 kwietnia każdego roku, który jest zatwierdzany przez organ prowadzący szkołę do 30 maja danego roku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W ostatnim czasie szkoły przechodzą kontrole sanepidowskie i panie chcą chodzić po klasach, sprawdzać m.in. czy dzieci prawidłowo siedzą w ławkach względem swojego wzrostu. Czy mają prawo do wchodzenia na zajęcia lekcyjne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku szkolnym zostałam dyrektorem szkoły i chciałabym zapytać o obowiązkowe informacje, jakie powinny znaleźć się w BIP. Przeglądałam BIP-y kilku szkół, część informacji się powtarza, część jest różna, np. nadzór pedagogiczny, niektóre szkoły mają tylko plany nadzoru, niektóre tylko sprawozdania, niektóre nie mają w ogóle. Czy są konkretnie wytyczne dotyczące BIP szkoły, jaka jest podstawa prawna?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor placówki niepublicznej (ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy) ma obowiązek dokonania oceny pracy nauczyciela według art. 6a KN? Jeśli tak, to co jaki czas ma być dokonywana ocena? Co w przypadku gdy dyrektor nie dokona ocen i nauczyciele nie złożą wniosków o dokonanie oceny? Co jaki czas trzeba dokonywać oceny pracy nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy napisać pismo - co powinno zawierać w swojej treści pismo do organu prowadzącego dot. utworzenia klasy integracyjnej? Jakie należy dołączyć załączniki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witamy, prosimy o wyjaśnienie czy szkoła ma obowiązek przechowywania oryginałów świadectw uczniów/słuchaczy w okresie nauki, jeśli nie to, czy możemy wykonać kopię przy zapisywaniu ucznia/słuchacza i potwierdzić za zgodność z oryginałem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe