Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wychowawca w internacie z uczniami niepełnosprawnymi pracuje tygodniowo 24 godziny. Ile godzin najwięcej może wynosić jego dyżur nocny (8 - zgodnie z Kp, czy może trwać 9)?
Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej:
§ 4.3. Nauczycielom zobowiązanym do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej dyrektor szkoły zapewnia:
1) dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin,
2) korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek,
3) równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej, z uwzględnieniem ust. 2.
Skoro istnieją przepisy oświatowe regulujące daną kwestię, nie należy stosować przepisów kodeksu pracy. Sformułowanie "co najmniej 8 godzin" oznacza, że ustawodawca dopuszcza pracę wychowawców w internacie w wymiarze większym niż zostało to określone w kodeksie pracy.
Rozporządzenie nie określa jednak górnego limitu godzin pracy w porze nocnej, co z kolei oznacza, że w tym temacie odpowiedzi należy szukać w zasadach ogólnych prawa pracy. Zgodnie z art. 132 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Spotkałam się ze stanowiskiem ZUS, że dyrektor szkoły (publicznej, z obniżonym pensum, zatrudniony na stanowisku nauczyciela), aby uzyskać prawo do emerytury z KN art.88 (25 lat pracy w tym 20 w szkolnictwie specjalnym wypracowane do 2008 roku) musi realizować pensum w wymiarze 1/2 etatu czyli 9 godzin. Proszę o wyjaśnienie, czy opinia ZUS jest zgodna z przepisami.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana przebywająca od 04.04.2018 roku na zwolnieniu lekarskim, a później na urlopie macierzyńskim, w między czasie awansowała na nauczyciela dyplomowanego a od 01.09.2019 r. kontynuowała urlop rodzicielski.Od dnia 02.03.2020 r. będzie przebywała na urlopie uzupełniającym. Proszę o odpowiedź:
1. jaka będzie podstawa naliczenia tego urlopu.
2. Jeśli awansowała z dniem 1 września 2019, to czy dodatek wiejski, który jest wypłacany obok zasiłku za urlop rodzicielski powinien być płacony ze stawki n-la mianowanego czy dyplomowanego.
Z góry dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w szkole od 2000 r. ze stażem 33 lata i 4 miesiące doniósł 1 października zaświadczenie z urzędu pracy o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych za okres od 11.03.1997 r. do 14.09.1997 r. oraz od 12.03.1998 r. do 31.08.1998 r. Wysokość zasiłku to 100%. Czy okres pobierania ww. zasiłków, tj. 11 miesięcy i 24 dni, należy doliczyć do lat pracy, od których zależą inne uprawnienia pracownika (w tym nagroda jubileuszowa)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób uzupełnić w aktach osobowych brakującą umowę o pracę na czas nieokreślony? Pracownik ostatni aneks do umowy ma do 31 sierpnia 2002r. Od tego czasu pracuje nadal. Ja jestem dyrektorem od 2 lat. Proszę o wzór.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sprzątaczka w szkole wyczerpała okres zasiłkowy 182 dni. Obecnie oczekuje na decyzję o przyznaniu renty w pracy ma usprawiedliwioną obecność niepłatną do momentu otrzymania decyzji z ZUS-u. W jaki sposób rozwiązujemy stosunek pracy z tym pracownikiem po otrzymania decyzji (pozytywnej)? Czy możemy zrobić to za porozumieniem stron w związku z przejściem na emeryturę (wniosek składa pracownik)? Czy wypłacamy mu odprawę 6-miesięczną w związku z przejściem na rentę po 20 latach pracy (pracownik w szkole)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe